O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Unijny rynek wieprzowiny oczekuje na nowe impulsy do wzrostu cen 

Rynek wieprzowiny

Przed Świętami Wielkanocnymi unijny rynek wieprzowiny był zbilansowany. Zarówno krajowe ceny skupu jak i innych państw unijnych pozostały bez zmian. 

Nowe impulsy do dalszego wzrostu cen będą pochodziły ze stopniowo kurczącej się podaży żywca oraz rozpoczynającego się sezonu grillowego i turystycznego. Komisja Europejska przewiduje, że do końca 2022 r. pogłowie świń w Unii Europejskiej spadnie o 3% r/r. Prognozuje się również, że chiński import wieprzowiny spadnie w tym roku o prawie 20 procent.

Unijny eksport zanotuje spadek o prawie 2,5%

Produkcja wieprzowiny u głównych producentów będzie dalej spadać ze względu na wysokie koszty produkcji, które w wielu przypadkach nie są w pełni rekompensowane przez rosnące ceny skupu.

Unijny eksport  wieprzowiny w 2022 r. niestety nie będzie działał w kierunku poprawy cen skupu we Wspólnocie. Komisja Europejska przewiduje, że unijny rynek wieprzowiny zanotuje spadek eksportu o 2,4% r/r ze względu zmniejszające się zamówienia z Chin. 

Prognozuje się, że w 2022 roku chiński import wieprzowiny spadnie o prawie 20%. Częściowo utrata rynku chińskiego będzie rekompensowana większymi dostawami do innych krajów. Według USDA w tym roku zwiększone unijne dostawy wieprzowiny spodziewane są do Wielkiej Brytanii do Japonii, Korei Południowej i Australii.

Rynek wieprzowiny

Chiński rynek wieprzowiny notuje spadek cen świń

Chiński rynek wieprzowiny notuje obecnie bardzo niskie ceny świń. Hodowcy za wszelką cenę walczą o przetrwanie, jednak póki co nie widać końca kryzysu.

Chińscy hodowcy trzody chlewnej, ponosząc rekordowe straty z powodu rosnących kosztów paszy i spadających cen trzody chlewnej, walczą o przetrwanie. Analitycy uważają, że duże straty hodowców trzody chlewnej i przemysłowych ferm trzody chlewnej na największym na świecie rynku trzody chlewnej mogą potrwać nawet do przyszłego roku.

Katastrofa nastąpiła po okresie ogromnych zysków dla wielu chińskich hodowców świń, kiedy trzy lata temu afrykański pomór świń drastycznie zdziesiątkował ich liczbę. Konsekwencją był gwałtowny spadek chińskiej produkcji wieprzowiny, bardzo wysoki import i rekordowo wysokie ceny świń. Obecnie stado zostało najwyraźniej odbudowane szybciej i na większą skalę, niż oczekiwała większość obserwatorów. Także z powodu budowy gigantycznych drapaczy chmur i wielkich świńskich miast.

Równolegle do tego wzrostu chiński rynek wieprzowiny zanotował gwałtowny spadek importu. 

Po szybkiej odbudowie stada świń producenci stwierdzili również, że popyt na mięso nie może powrócić zgodnie z oczekiwaniami z powodu trwających epidemii COVID-19, a wiele restauracji pozostaje zamkniętych. Po miesiącach strat rolnicy stoją teraz w obliczu ogromnego wzrostu kosztów, ponieważ i tak już wysokie ceny zbóż po wojnie na Ukrainie ponownie idą w górę.

Czytaj też: Ceny skupu żywca bez dużych zmian. Na horyzoncie likwidacja produkcji

polpig.pl/fot.Wikimedia/Flickr

swiatrolnika.info 2023