PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Ukraińscy hodowcy świń zwrócili się z apelem o pilną pomoc

Ukraińscy hodowcy świń zwrócili się z apelem o pilną pomoc

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-29 12:30:00
Hodowcy świń

W wyniku wojny ukraińscy hodowcy świń stanęli w obliczu ogromnego kryzysu. Lokalny związek zaapelował o pomoc w postaci pasz dla świń i leków weterynaryjnych.

Obecnie bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainy jest zagrożone. W szczególności dotyczy to podaży białka zwierzęcego. Wielu hodowców świń nie może sprzedawać swoich zwierząt na rzeź. Tradycyjne łańcuchy dostaw są zerwane. Dlatego też dostęp do niektórych dodatków paszowych i leków weterynaryjnych jest bardzo ograniczony dla ukraińskich hodowców.

Ukraiński związek apeluje do hodowców na całym świecie

Związek Ukraińskich Hodowców Świń wystosował list do organizacji zajmujących się hodowlą trzody chlewnej na całym świecie, prosząc o pomoc humanitarną dla 1400 ukraińskich hodowców. Według stowarzyszenia wojna rozpoczęta przez Rosję sprawiła, że ukraińscy hodowcy świń znaleźli się w kryzysie.

Zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe, w szczególności podaż białka zwierzęcego. Branża znajduje się w skrajnej sytuacji. Duże obszary znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie stref wojennych. Wielu hodowców świń nie może sprzedawać swoich zwierząt na rzeź. Niektórzy z nich byli tak odizolowani przez okupantów, że nie mieli innego wyjścia, jak tylko uśpić swoje świnie. Tradycyjne łańcuchy dostaw są obecnie zerwane. W związku z tym dostęp do niektórych dodatków paszowych i leków weterynaryjnych jest bardzo ograniczony.

Hodowcy świń

Hodowcy świń potrzebują podstawowych środków, by przetrwać

W liście do globalnego sektora trzody chlewnej ukraińskie stowarzyszenie wymienia pewne dodatki paszowe i leki weterynaryjne, które pomogłyby w utrzymaniu 3,6-milionowego stada świń. Należą do nich m.in.:

– pasze mineralne i premiksy dla prosiąt i loch
– antybiotyki
– oksytocyna
– pipety do inseminacji
– środek dezynfekujący
– weterynaryjne instrumenty medyczne i materiały eksploatacyjne, takie jak strzykawki, igły, rurki nasienne

Stowarzyszenie dodaje, że wszelka pomoc jest mile widziana. Mogłaby ona złagodzić sytuację, w jakiej znajdują się nie tylko hodowcy świń, pomóc całej Ukrainie. 

Czytaj też: Wojna na Ukrainie i jej wpływ na rynek trzody chlewnej

agrarheute.com/fot.Pixabay


Autor: Świat Rolnika

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń


Autor: Świat Rolnika

Saksonia wyda ponad 23 mln euro na walkę z ASF


Autor: Świat Rolnika

Handel trzodą chlewną w UE utrudniony przez przepisy


BULT SMOGOWICZE