O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Trichurioza – choroba ograniczająca wzrost świń

Trichurioza

Trichurioza jest infekcją dość powszechną występującą u świń hodowanych na całym świecie. Choroba powoduje biegunkę, która może zawierać śluz i krew.

Ciężkie infekcje mogą powodować zmiany zapalne w kątnicy i przyległym jelicie grubym. Choroba ogranicza wzrost świń i powoduje utratę wagi zwierzęcia. Zwalczanie polega na dokładnym oczyszczeniu zaatakowanego obszaru i przeniesieniu zwierząt w czyste i zdezynfekowane miejsce. 

Trichurioza – podstawowe informacje 

Nazwa Trichurioza pochodzi od nazwy pasożyta – z łac. Trichuris (włosień kręty). Pasożyt zagnieżdża się w jelicie. Część czaszkowa, smukła, zagnieżdża się w komórkach nabłonkowych jelita grubego, zwłaszcza kątnicy, a zgrubiała część ogonowa leży swobodnie w reszcie jelita. Do zarażenia dochodzi przez połknięcie jaj zawierających zakaźną larwę pierwszego stadium. Larwa wykluwa się i penetruje błonę śluzową odcinka jelita krętego, jelita ślepego i okrężnicy. Nicienie przechodzą wszystkie cztery stadia rozwojowe, po czym ich koniec ogonowy zaczyna wystawać do światła jelita. Długość życia poasożyta wynosi ok. 4-5 miesięcy. 

Ciężkie infekcje mogą powodować zmiany zapalne w kątnicy i przyległym jelicie grubym, którym może towarzyszyć biegunka i brak łaknienia. Objawami jest również odwodnienie i nadmierne owłosienie świń. Objawy kliniczne występują najczęściej u młodych zwierząt.

Trichurioza

Trichurioza – zapobieganie 

W walce z Trichuriozą ważna jest dokładna ocena etykiet produktów, ponieważ nie wszystkie leki przeciwrobacze wykazują dobrą aktywność przeciwko pasożytowi, niektóre benzimidazole i iwermektyna są skuteczne w zwalczaniu dorosłych osobników. Pod względem biologicznym jaja  są wysoce odporne na działanie środków chemicznych i mogą pozostawać zakaźne przez okres do 11 lat. Zwalczanie polega na dokładnym oczyszczeniu zaatakowanego obszaru i przeniesieniu zwierząt w czyste i zdezynfekowane miejsce. 

Warto dodać, że pasożyty nie rozwijają się w temperaturze poniżej 16°C, w umiarkowanych strefach geograficznych występuje tylko jedno pokolenie rocznie.

Czytaj też: Choroba cieszyńska – groźna nieuleczana zakaźna choroba świń

3trzy3.pl/fot. wikimedia, Microrao/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023