PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Tonnies rezygnuje z produkcji trzody chlewnej w Rosji

Tonnies rezygnuje z produkcji trzody chlewnej w Rosji

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-13 13:00:00
Tonnies

Tonnies zrezygnował z planów utworzenia pionowo zintegrowanego zakładu produkcji wieprzowiny w Rosji. Poprzednia produkcja zostanie przekazana największej tajskiej firmie rolniczej CP Foods – za 22 miliardy rubli (253 miliony euro).

Tonnies – spółka zależna APK Don trafi w ręce tajskiego CP Foods

Tajska grupa rolnicza Charoen Pokphand Foods (CP Foods) planuje zapłacić 22 miliardy rubli (253 miliony euro) rosyjskiej spółce zależnej Tonnies – APK Don. Przejęcie ma nastąpić w styczniu 2022 roku.

Biorąc pod uwagę długi APK Don, cena zakupu odpowiada mniej więcej dwóm rocznym zyskom. Tak powiedział rosyjskiej gazecie Wiedomosti partner zarządzający rosyjskiej firmy finansowej Walnut Capital, Artem Motorny. Dzięki temu firma CP Foods jest gotowa zapłacić dobrą cenę.

Tonnies nie chce już dłużej realizować swojego planu rozszerzenia produkcji trzody chlewnej w Rosji. Sergey Kovalev, dyrektor Rosyjskiego Stowarzyszenia Producentów Wieprzowiny (RUPP), mówił o zmianie strategii i decyzji Tönniesa o opuszczeniu Rosji.

CP Foods jest obecnie dziewiątym co do wielkości producentem wieprzowiny w Rosji. Odpowiada to udziałowi 2,6 procenta rosyjskiej produkcji wieprzowiny.

Czytaj też: Produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej wzrośnie w 2021 roku!

Tonnies – APK Don posiada nowoczesne zaplecze produkcyjne

Spółka zależna Tonnies, APK Don, jest obecnieTonnies 022 na 11. miejscu z 2,3 procenta udziału. Sprzedaż netto APK Don w ubiegłym roku wyniosła 10,4 miliarda rubli (123 milionów euro). W porównaniu z 2019 rokiem firmie udało się zwiększyć sprzedaż o 10 procent.

Kovalev powiedział, że po przejęciu CP Foods będzie w stanie konkurować o miejsce wśród pięciu największych producentów wieprzowiny w Rosji. Największa tajska firma rolnicza jest w trakcie rozszerzania swojej obecności na rynku rosyjskim.

Motorny z Walnut Capital stwierdził, że nie ma wielu rosyjskich inwestorów chętnych do pozyskania funduszy podobnych do CP Foods. W końcu rentowność firm rolniczych w Rosji nie jest do końca stabilna.

Wyłączając dług, wartość APK Don wynosi około 8,6 miliarda rubli (97 milionów euro).

Dodatkowo Motorny wskazał na potencjał eksportu rosyjskiej wieprzowiny. Rynek wieprzowiny w samej Rosji jest nasycony, ale dostawy eksportowe mogą prowadzić do dalszego wzrostu. APK Don posiada nowoczesne zaplecze, które prawdopodobnie przeniosłoby CP Foods na wysoką cenę zakupu.

agrarheute.com/fot.Pixabay


Autor: Świat Rolnika

POLPIG ma nowy pomysł na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF)


Autor: Mateusz Chrząszcz

Polski rynek trzody chlewnej przechodzi w stan stagnacji


Autor: Sebastian Wroniewski

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP ma już 100 lat


BULT SMOGOWICZE