PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Szczepionka przeciw ASF mogłaby być stosowana u dzików

Szczepionka przeciw ASF mogłaby być stosowana u dzików

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-05-12 11:16:42
Szczepionka przeciw ASF

Amerykańscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, którą można by produkować na dużą skalę. Podanie szczepionki również staje się łatwiejsze. Preparat może być wprowadzany przez usta lub nos zwierzęcia, więc szczepionka przeciw ASF mogłaby być również stosowana u dzików. Są jednak potrzebne dalsze badania.

Szczepionka przeciw ASF na masową skalę

Od jakiegoś czasu naukowcy z Plum Island Animal Disease Center w Stanach Zjednoczonych pracują nad szczepionką przeciwko wirusowi wywołującemu afrykański pomór świń. Badacze poczynili obiecujące kroki w kierunku potencjalnej szczepionki przeciwko wysoce zjadliwemu szczepowi Georgia, który obecnie powoduje pandemię afrykańskiego pomoru świń w USA.

Najpierw naukowcy stworzyli wariant szczepionki nadający się do produkcji na dużą skalę. Do tej pory szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń były hodowane na żywych komórkach odpornościowych świń. To sprawia, że produkcja na dużą skalę jest trudna i kosztowna. Nowy wariant można hodować na liniach komórkowych, czyli stosuje się metodę odpowiednią do produkcji na dużą skalę.Szczepionka przeciw ASF

Czytaj więcej: ASF – Chiny wciąż walczą z podrabianymi szczepionkami!

Szczepionka przeciw ASF podawana przez usta

Podanie szczepionki również staje się łatwiejsze. Szczepionka przeciw ASF działa nie tylko podczas zaszczepiania mięśnia, ale może być również wprowadzana przez usta i / lub nos. Oznacza to, że preparat może być nawet używany do zwalczania afrykańskiego pomoru świń wśród dzików. Jednak nadal istnieje potrzeba opracowania metody bezpiecznego karmienia świń szczepionką. Okaże się również, czy szczepionka na ASF ma wystarczający wpływ na dziki.

Centrum chorób zwierząt Plum Island znajduje się na wyspie u wybrzeży Nowego Jorku. Jest to jedyny instytut w Ameryce, który może prowadzić badania nad zakaźnymi chorobami zwierząt, takimi jak pryszczyca, pomór świń i afrykański pomór świń.

nieuweoogst.nl/fot.pixabay


Autor: Michał Rybka

USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie


Autor: Świat Rolnika

POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF


Autor: Świat Rolnika

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń


BULT SMOGOWICZE