PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Światowa produkcja mięsa zanotowała wzrost w 2021 roku

Światowa produkcja mięsa zanotowała wzrost w 2021 roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-08-03 21:00:00
Produkcja mięsa

Według danych opublikowanych przez FAO/OECD światowa produkcja mięsa w 2021 roku wzrosła o 5 procent do poziomu blisko 339 milionów ton. 

W największym stopniu do zwiększenia produkcji przyczynił się 34-procentowy wzrost produkcji mięsa wieprzowego w Chinach (odbudowa stad świń po ogromnych strat wywołanych przez ASF). Podaż mięsa drobiowego zwiększyła się nieznacznie (spadek rentowności). Oszacowano, że globalny import mięsa w 2021 roku osiągnął wartość 40 milionów ton. 

Produkcja mięsa na świecie nadal rośnie

Największymi dostawcami mięsa na rynku międzynarodowym byli: Brazylia, Unia Europejska, Stany Zjednoczone. W handlu światowym dominowało mięso drobiowe. Jeśli chodzi o wołowinę, to sytuacja bywała odmienna w zależności od regionu, notowano zarówno spadki jak i zwiększenie produkcji. 

Czynnikami determinującymi produkcję wołowiny były między innymi: skutki pandemii COVID-19, redukcja pogłowia bydła mlecznego w UE, braki siły roboczej czy podatek eksportowy w Argentynie. Z kolei rosnąca produkcja mięsa wołowego obserwowana w Indiach (+12 procent) napędzana była ożywieniem popytu po pandemii oraz wzrostem zapotrzebowania na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej.

Produkcja mięsa

Spożycie mięsa w UE spadnie o 800 gramów na osobę

Eksperci sugerują, że spożycie mięsa w Unii Europejskiej zmniejszy się o około 2 procent do 2031 roku – osiągając poziom 37,2 mln ton.

Jednocześnie średnie spożycie na osobę zmniejszy się o 800 gramów, do poziomu 67 kilogramów na rok. Produkcja mięsa w krajach UE zmniejszy się o 4 procent – do poziomu 42,9 miliona ton.

Jednocześnie Komisja Europejska zwróciła uwagę, że spodziewane są zmiany w technologii produkcji mięsa w kierunku jego efektywności i bezpieczeństwa środowiskowego. Postawiono hipotezę, że kwestie żywieniowe zwiększą zainteresowanie konsumentów roślinnymi alternatywami mięsa.

Czytaj też: Produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej znów spadła

kipdip.org.pl/fot.Pxhere/Rawpixel