PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Spotkanie grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” w ramach Copa–Cogeca

Spotkanie grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” w ramach Copa–Cogeca

Autor: Monika Faber 2021-12-29 16:28:10
Copa–Cogeca

Copa-Cogeca 16 grudnia 2021 roku zorganizowała spotkanie w ramach grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt”. Polskę reprezentował Adam Drosio.

Adam Drosio to ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Uczestnicy spotkania bardzo entuzjastycznie przyjęli i liczyli na informacje związane z podpisaniem porozumienia między Francją, a Chinami o tzw. regionalizacji, która zagwarantuje możliwość eksportu wieprzowiny do Państwa Środka w sytuacji wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.

Delegacje państw gratulują Francji

Delegacja państw członkowskich pogratulowała Francji podpisania umowy i wyraziła nadzieję, że będzie to krok naprzód w negocjacjach i że inne kraje UE mogą liczyć na podobną szansę.

Będzie to wymagało wypracowania procedur ze stroną chińską, które dadzą gwarancję bezpieczeństwa i wykluczą możliwość przeniesienia ASF z pozostałych krajów członkowskich. „Francuzi podkreślili, że rozmowy z Chińczykami wymagały dużej cierpliwości i pokory. Niezbędne było przekonanie partnerów z Chin o pełnej transparentności przepisów i procedur. Nawet jeżeli niektóre pytania wydawały się abstrakcyjne to były udzielane odpowiedzi z szacunkiem i uznaniem odmiennego punktu widzenia. Dzięki temu udało się uzyskać rozwiązania korzystne dla obu stron” – mówił po spotkaniu Adam Drosio.

Podkreślono ogromne znaczenie gospodarcze stosowania zasad regionalizacjiCopa i Cogeca stabilizacja 01 wobec Chin, głównego importera wieprzowiny z UE. Niemcy od dawna starali się o takie porozumienie, ale na razie bezskutecznie. Pojawienie się ASF w Niemczech miało negatywny wpływ na cały rynek europejski, ponieważ ogromne ilości mięsa pozostały w UE, obniżając cenę zakupu. To mięso mogło zostać wyeksportowane. „Sukces Francji dał nadzieję na powrót do stabilizacji na rynku wieprzowiny i utrzymania eksportu na rynek chiński” – podsumował A. Drosio.

Grupa robocza „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” Copa–Cogeca dokonała wyboru swoich władz. Po raz kolejny jej wiceprzewodniczącym został Adam Drosio.

Copa–Cogeca podsumowuje 2021 rok

Eksperci UE ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt omówili również wdrażanie praw zwierząt (AHL) w różnych państwach członkowskich i ponownie zwrócili uwagę na organizacje pozarządowe. Rządy zajmujące się prawami zwierząt są coraz bardziej aktywne. Podkreślono rolę Copa–Cogeca w podnoszeniu świadomości społeczeństwa i konsumentów, o stosowaniu najwyższych na świecie standardów dobrostanu zwierząt w produkcji zwierzęcej przez hodowców UE, jako organizacji reprezentującej 22 mln rolników wraz z rodzinami oraz 22 tys. spółdzielni rolniczych większości krajów członkowskich.

Adam Drosio przekazał również życzenia ekspertów grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” Copa–Cogeca dla Hodowców – zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz by Nowy Rok 2022 przyniósł stabilizację rynku i opłacalność produkcji, a także satysfakcję Konsumentom.

Czytaj również: Rynek zbóż tematem posiedzenia Copa-Cogeca. Są problemy

fbzpr.org.pl /fot.pixabay