O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-03-2022

Autor: Emilia Gromczak

Rynek trzody chlewnej jest w tarapatach przez rosnące koszty produkcji

Rynek trzody chlewnej

Rynek trzody chlewnej nie ulega poprawie. W naszym kraju od początku 2021 r. zlikwidowano blisko 34 tys. stad trzody. 

Sytuacja na rynku trzody nie napawa optymizmem. Mimo że na początku marca zanotowaliśmy wzrost cen tucznika w skupach, to nadal ciężko jest pokryć rosnące koszty produkcji. Widmo rosnącej inflacji i wzrostu cen na światowych rynkach daje się już teraz we znaki. Dodatkowym problemem jest również sytuacja na Ukrainie.

Rynek trzody chlewnej zmaga się z wieloma problemami

Sytuacja hodowców trzody wciąż nie jest dobra. Pierwsze tegoroczne notowana cen skupu tuczników nie były zadowalające. 3 stycznia 2022 r. cena (netto) skupu tucznika w wadze żywej wyniosła około 4,29 zł/kg. Niski poziom cen pogłębił import wieprzowiny z Danii, który zmniejszył zapotrzebowanie na żywiec krajowy. W lutym byliśmy świadkami jeszcze niższych cen. Zainteresowanie skupem tuczników krajów spadło prawdopodobnie przez pojawienie się w Polsce dużej ilości taniego mięsa wieprzowego. Na początku marca hodowcy doczekali się podwyżki cen tucznika w skupach (ok. 6,52 zł/kg), jednak nie jest to wystarczające. Obecnie rynek trzody chlewnej musi sprostać rosnącym kosztom produkcji. Chodzi tutaj o wyższe ceny paliwa i energii, inflację oraz wysokie tempo wzrostu cen zbóż na światowych rynkach. 

Trwająca wojna w Ukrainie to kolejny czynnik, który rynek trzody chlewnej mocno odczuje. Według Aleksandra Dargiewicza Prezesa PolPig można się spodziewać podniesienia kosztów produkcji, a także wzrostu cen mięsa. W dłuższym okresie powinny zadziałać globalne mechanizmy dostosowawcze znacząco łagodzące następstwa. 

rynek trzody chlewnej kryzys

W Polsce maleje liczba stad świń

Rynek trzody chlewnej w Polsce kurczy się. Od 2021 r. do 1 lutego 2022 r. w naszym kraju zlikwidowano blisko 34 tys. stad trzody chlewnej. Za wszystkim stoi zamykanie gospodarstw w wyniku ASF. Wśród problemów, z którymi borykają się producenci trzody chlewnej, wymienia się także: wysokie koszty pasz, trudności finansowe, zmniejszony eksport oraz wysokie koszty energii.

Sprawdź także:ARiMR: 2 tys. wniosków na wsparcie dla producentów loch i prosiąt

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023