Z jutrzejszym dniem rejony Żuromina i Mławy znajdą się poza czerwoną strefą związaną z wirusem ASF. Zmiany zajdą także w innych województwach.
Na stronie Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej opublikowano Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2022/65 z dnia 17 stycznia 2022 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Zmiany dotyczą woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego.
Na mocy ww. rozporządzenia zdecydowana część powiatu żuromińskiego (poza gminą Siemiątkowo) i powiatu mławskiego (poza gminą Radzanów, Strzegowo, Stupsk) z obszaru z ograniczeniami III (strefa czerwona) przeniesiono do obszaru z ograniczeniami II (strefa różowa). Takie rozporządzenie będzie niosło pozytywne skutki, ponieważ rejony te charakteryzuje duża produkcja żywca.
Wszystkie te zmiany wejdą w życie w dniu 19.01. 2022 r.
Po wykryciu ogniska ASF wyznacza się wokół niego obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony). Gospodarstwo utrzymujące świnie, położone w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem ogniska ASF (obszary wymienione w rozporządzeniach powiatowego lekarza weterynarii lub Wojewody), obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa przez okres:
40 dni – w obszarze zapowietrzonym, przy czym zakaz wywozu świń z gospodarstw w obszarze zapowietrzonym może zostać skrócony do 30 dni, jeżeli na podstawie przeprowadzonych zgodnie z instrukcją diagnostyczną, intensywnych programów pobierania próbek i badań tych próbek wykluczono chorobę,
30 dni – w obszarze zagrożonym, przy czym zakaz wywozu świń z gospodarstw w obszarze zagrożonym może zostać skrócony do 21 dni, jeżeli na podstawie przeprowadzonych zgodnie z instrukcją diagnostyczną, intensywnych programów pobierania próbek i badań tych próbek wykluczono chorobę.
Po upływie opisanych wyżej okresów trzeba niezwłocznie zgłosić ten fakt u powiatowego lekarza weterynarii. Jest to bardzo ważne, bo takie zgłoszenie daje możliwość na transport zwierząt z gospodarstwa. Szczegółowe informacje o możliwości przemieszczenia świń z gospodarstw położonych na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym można uzyskać u powiatowego lekarza weterynarii.
Czytaj także: Pomoc dla producentów świń dotkniętych ASF w 2021 roku
źródła:polpig.pl/fot.pexels.com