PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Produkcja wieprzowiny w Chinach odnotowała wzrost w III kwartale

Produkcja wieprzowiny w Chinach odnotowała wzrost w III kwartale

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-11-28 17:00:00
Produkcja wieprzowiny

Chińskie stado świń, a co za tym idzie produkcja wieprzowiny odnotowały wzrost w trzecim kwartale 2021 roku – podają dane z chińskiego Ministerstwa Rolnictwa.

Według nich wzrost pogłowia świń wyniósł ponad 18 procent, natomiast wzrost liczby loch wyniósł prawie 17 procent.

Produkcja wieprzowiny w III kwartale w Chinach rosła najszybciej ze wszystkich rodzajów mięsa

Na koniec trzeciego kwartału Chiny miały 437,64 miliona sztuk świń, z czego 44,59 miliona sztuk to były maciory, według najnowszych danych Ministerstwa Rolnictwa. W pierwszych trzech kwartałach tego roku całkowita chińska produkcja mięsa wzrosła o 22,4 procenta osiągając poziom 64,28 miliona ton.

Najszybciej rosła produkcja wieprzowiny notując udział wynoszący 38 procent. Udział owiec i wołowiny wzrósł odpowiednio o 5,3 i 3,9 procenta. Wzrósł również udział mięsa drobiowego o 3,8 procenta. Produkcja mleka była wyższa o 8 procent. Z kolei produkcja jaj spadła o 2,4 proc.

Bazując na zwiększonej krajowej produkcji mięsa w Chinach, eksperci rynkowi wnioskują, że ceny mięsa w Chinach pozostaną na razie na niższym poziomie. W efekcie utrzymuje się presja na ceny mięsa importowanego z Chin.

Produkcja mięsa wieprzowego w UE wzrośnie w tym roku o 1,7 procenta

Oczekuje się, że wzrost produkcji wieprzowinyProdukcja wieprzowiny 024 w UE nieznacznie przyspieszy w 2021 roku, zwiększając się o 1,7 procenta rok do roku. Obserwowany od dłuższego czasu trend w kierunku cięższych zwierząt utrzymuje się (średnio +1 kg rocznie od 2016 r.), a część ubojów przesunięto z 2020 na 2021 rok.

Rosnąca produkcja wieprzowiny w Belgii, Danii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Holandii i Polsce powinien z nawiązką zrekompensować niewielki spadek produkcji niemieckiej (-3 procenta) spowodowany przez ASF. Najsilniejszy wzrost produkcji prognozowany jest dla Danii, ze względu na niższy eksport żywca do Niemiec oraz stosunkowo dużą liczbę młodych świń w 2020 roku.

W wyniku utrzymującego się popytu na rynku krajowym oraz z zagranicy, zwłaszcza z Azji, ceny gwałtownie wzrosły w lutym i marcu oraz w maju-czerwcu i na początku czerwca sięgnęły ponad 170 euro/100 kg. Wysokie ceny prawdopodobnie zmniejszą presję na marże producentów ze względu na gwałtowny wzrost cen pasz.

Oczekuje się, że konsumpcja pozorna na mieszkańca nieznacznie wzrośnie do 32,5 kg w 2021 roku (+0,7 procenta w porównaniu z 2020 roku).

Czytaj też: Chiński rynek wieprzowiny znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym

nieuweoogst.nl/fot.Pixabay