PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Producenci wieprzowiny – styczeń trudnym przez zwiększoną podaż żywca i niską konsumpcję

Producenci wieprzowiny – styczeń trudnym przez zwiększoną podaż żywca i niską konsumpcję

Autor: Monika Faber 2021-01-21 11:00:17
Producenci wieprzowiny

Styczeń jest zwykle trudnym miesiącem dla branży wieprzowiny, co wyraża się w większej podaży żywca i mniejszej konsumpcji. Producenci wieprzowiny mają mało dni ubojowych w okresie świątecznym, co sprawia, że odbiory świń przesuwane są właśnie na styczeń – informuje KZP–PTCH

Producenci wieprzowiny – sytuację na rynku częściowo poprawia eksport do Chin

Jeżeli pominiemy nieznaczny wzrost cen skupu w Holandii (+1₵ t/t), to można przyjąć, że europejski rynek skupu tuczników pozostaje stabilny. Według notowań ISN w Danii i Hiszpanii najwięcej płacono za tuczniki w skupach 1,46 €/kg (wbc) odpowiednio. Belgia pomimo odzyskania statusu kraju wolnego od ASF jeszcze nie przestawiła eksportu na rynki azjatyckie, a cena skupu w tym kraju nie przekracza 1€/kg (wbc) – podaje KZP–PTCH.

Sytuację na rynku tylko częściowo poprawia eksport wieprzowiny do Chin. Jednakże wnikliwe kontrole na Covid-19 w chińskich portach spowalniają handel międzynarodowy. Unijne dostawy wieprzowiny do Wielkiej Brytanii w pierwszych tygodniach stycznia br. są mniejsze. Porozumienie handlowe Wielkiej Brytanii z UE ograniczyło niepewność rynkową, ale handlowcy brytyjscy wcześniej zrobili duże zapasy mięsa wieprzowego na wypadek twardego brexitu – komentuje KZP–PTCH.

Producenci wieprzowiny – w krajowych skupach cena mięsa nieznacznie wzrosłaproducenci wieprzowiny styczen 2020

W Niemczech liczba tuczników oczekujących na ubój zwiększyła się do 1 mln sztuk w wyniku mniejszych ubojów w okresie świątecznym – podaje ISN. Jednakże eksperci są zgodni, że nadwyżka żywca wieprzowego na rynku będzie sukcesywnie zmniejszała się w nadchodzących tygodniach zmniejszając presję na ceny skupu. W dniu 13/01/2021 w notowaniach VEZG cena skupu została utrzymana na poziomie 1,19 €/kg (wbc) i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja nie ulegnie zmianie – podkreśla KZP–PTCH.

W krajowych skupach cena nieznacznie wzrosła. W wadze żywej tuczniki skupowane są w cenie ok. 3,60 zł/kg. Za klasę E rolnicy otrzymują ok. 4,76 zł/kg. Wzrost zaledwie o 4 grosze za kg w stosunku do ubiegłego tygodnia – informuje KZP–PTCH.

Czytaj także: Ceny cukru pozostają na niskich poziomach mimo niedoborów!

kzp-ptch.pl/fot.pixabay


Autor: Michał Rybka

USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie


Autor: Świat Rolnika

POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF


Autor: Świat Rolnika

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń


BULT SMOGOWICZE