PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / POLPIG: Rynek mięsa wieprzowego stopniowo ulega poprawie

POLPIG: Rynek mięsa wieprzowego stopniowo ulega poprawie

Autor: Emilia Gromczak 2022-02-22 14:00:00
rynek mięsa wieprzowego

Rynek mięsa wieprzowego ulega powolnej poprawie. Sytuacja na unijnym rynku tuczników poprawia się stopniowo. 

Jak informuje POLPIG, unijny rynek tuczników stopniowo się poprawia. Jeśli chodzi o żywiec wieprzowy to uczestnicy rynku w krajach UE również tutaj upatrują sezonowego ożywienia. W Polsce ceny żywca powoli rosną. Średnia cena skupu tuczników w przeliczeniu na wagę poubojową wynosi 5,25 zł/kg kl. E (+0,10 zł t/t).

Rynek mięsa wieprzowego – sytuacja się poprawia

Choć przez ostatni czas rynek mięsa wieprzowego musiał zmagać się z wieloma problemami, teraz pojawiły się światełka w tunelu. Jak informuje POLPIG, unijny rynek tuczników stopniowo się poprawia. W Hiszpanii notowania wzrosły już trzy razy z rzędu o łącznie 9 centów za kilogram w ostatnich tygodniach. Wpływ na taką sytuację ma mniejsza presja na rynku, przez co łatwiej jest sprzedawać świnie do uboju, powroty pracowników z kwarantanny, mniejsza liczba zakażeń COVID-19 oraz łagodzenie obostrzeń. 

Unijny uczestnicy rynku oczekują, że wkrótce nastąpi sezonowe ożywienie na rynku żywca wieprzowego w wielu krajach UE. Obawy sprawia jednak nadpodaż na europejskim rynku mięsa wieprzowego, która nadal nie sprzyja dalszemu wzrostowi cen skupu. Mimo takiej sytuacji niemieckie zrzeszenie branżowe VEZG podniosło cenę trzody chlewnej o 5 centów do poziomu 1,25 €/kg (wbc). 

rynek mięsa wieprzowego sytuacja

Na krajowym rynku ceny żywca rosną

Na rynku krajowym również widać wzrost. Stopniowo zaczęły rosnąć ceny żywca. Średnia cena skupu tuczników w przeliczeniu na wagę poubojową wynosi 5,25 zł/kg kl. E (+0,10 zł t/t). Jednak producenci muszą przejść jeszcze długą drogę, aby mogli pokryć koszty produkcji. Z trudną sytuacją muszą zmagać się szczególnie producenci świń ze stref czerwonych. 

POLPIG zwraca uwagę, że aby rynek mięsa wieprzowego wrócił na dobre tory, to rolnictwo nie tylko potrzebuje wsparcia finansowego, ale również przewidywalności. Potrzebna jest strategia dalszego rozwoju sektora oparta na nowoczesnych technologiach i wizji przeszłości. Jak wskazuje organizacja, w przygotowanym przez rząd Planie Strategicznym WPR takiej dalekowzroczności nie można dostrzec.

Czytaj również: Hodowla trzody chlewnej potrzebuje odpowiednich instrumentów pomocy

polpig.pl/fot.pixabay.com


Rynek trzody chlewnej w UE pełen komplikacji przez ASF i COVID-19

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-01 01:02:00

Wykryto kolejne ognisko ASF w Polsce. Koszmar hodowców powraca

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-30 12:30:00

Pogłowie świń w Niemczech zmniejszyło się w 2022 roku

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 12:00:00

BULT SMOGOWICZE