O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

POLPIG ma nowy pomysł na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF)

ASF

POLPIG razem z Branżowym Porozumieniem ds. Walki z ASF wnioskuje o wprowadzenie planów bezpieczeństwa biologicznego (PBB).

Zdaniem organizacji, certyfikacja dokonywana przez Inspekcję Weterynaryjna odbywa się tylko w strefach wystąpienia ASF jest zbyt wąskim działaniem. Porozumienie wnioskuje o to by certyfikowanie było powszechną praktyką na terenie całej Polski. Zrzeszenie proponuje wprowadzenie mechanizmów zachęcające dla hodowców oraz ma pomysł na odciążenia Inspekcji.

Plan Porozumienia

Hodowle trzody chlewnej w całym kraju (nie tylko w regionie) muszą być certyfikowane. Aby jednak nie przytłoczyć Inspektora Weterynarii (AI), Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wymaga, aby rolnicy mogli ubiegać się o zgodę PBB nie tylko do IW, ale także do wyznaczonych jednostek certyfikujących. Agencje te będą certyfikować i oceniać wdrażanie planów bezpieczeństwa biologicznego (PBB), a także przyszłych przedziałów.

Taka powszechna certyfikacja pomoże również w wyjaśnieniu zasad dotyczących odszkodowania. Przy ustalaniu wysokości odszkodowania w przypadku likwidacji stada z powodu wybuchu afrykańskiego pomoru świń należy respektować oba tryby akceptacji. Certyfikowane farmy, w przypadku infekcji ASF, muszą otrzymać pełną rekompensatę za ubój stada, przy pełnej współpracy pracowników i właścicieli zwierząt gospodarskich w badaniu zwierząt.

ASF

Walka z ASF trwa

Ponadto Porozumienie postuluje, aby koszty związane z certyfikacją były w 100 proc. finansowane ze specjalnego funduszu krajowego, którego celem jest zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. Koszty te mogą być również uwzględnione w zakończonym Narodowym Planie Strategicznym WPR 2023–2027. Taki dodatek mógłby być postrzegany jako dedykowana interwencja mająca na celu zwrot kosztów certyfikacji bezpieczeństwa biologicznego lub jako rozszerzenie zwrotu kosztów certyfikacji, na przykład w ramach interwencji „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF”.

Proponowane zmiany mogłyby wprowadzić szersze stosowanie zasad bioasekuracji, a przez to znacząco zmniejszyć i zahamować rozszerzanie się afrykańskiego pomoru świń.

Czytaj również: POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF

POLPIG/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023