PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Podkarpackie: Samorząd przekaże pieniądze dla rolników poszkodowanych z powodu ASF

Podkarpackie: Samorząd przekaże pieniądze dla rolników poszkodowanych z powodu ASF

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-30 10:15:21
asf

Ponad 240 tys. zł przekaże samorząd województwa podkarpackiego rolnikom z powiatu mieleckiego, którzy ponieśli największe straty z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Pieniądze przeznaczone będą na wypłatę zasiłków celowych.

Poszkodowani przez ASF otrzymają pomoc

Dotacja z budżetu województwa wyniesie ponad 240 tys. zł i trafi do gospodarstw z czterech gmin: Czermin, Mielec, Wadowice Górne i Przecław. Pieniądze przeznaczone są na zadania z zakresu pomocy społecznej, a ściślej na wypłatę zasiłków celowych.asf plot na granicy niemcy polska 2

Jak poinformował marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, dodatkowe pieniądze dla rolników są potrzebne.

"Oczywiście jest wsparcie ze strony rządu, ale my też jako samorząd województwa musimy się zaangażować i pomóc hodowcom, którzy borykają się z poważnymi stratami, tracą źródło dochodu. To jest wyjątkowa sytuacja, a powiat mielecki jest szczególnie dotknięty ogniskami ASF" – dodał.

Apele wysłuchane

O takie wsparcie dla rolników wnioskowali parlamentarzyści PiS Teresa Pamuła i Fryderyk Kapinos. O problemach związanych z ASF rolnicy rozmawiali w trakcie spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim w Przecławiu, w ostatnią niedzielę.

Szczegółowe zasady udzielenia pomocy, termin przekazania środków oraz sposób rozliczenia zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy samorządem województwa a poszczególnymi samorządami z terenu powiatu mieleckiego.

Jak wynika z danych wojewódzkiego lekarza weterynarii, łącznie na terenie Podkarpacia stwierdzono do tej pory 54 ogniska ASF u świń, z tego 51 ognisk w powiecie mieleckim. Dotychczas w powiecie mieleckim uśmiercono 8717 świń w 195 gospodarstwach.

Czytaj także: Kolejne pułapki na dziki w Krakowie


Autor: Michał Rybka

USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie


Autor: Świat Rolnika

POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF


Autor: Świat Rolnika

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń


BULT SMOGOWICZE