PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Podgryzanie u świń – poważny problem dla hodowcy trzody

Podgryzanie u świń – poważny problem dla hodowcy trzody

Autor: Świat Rolnika 2022-05-29 18:00:00
Podgryzanie u świń

Podgryzanie u świń to problem behawioralny związany z zamknięciem lub stresem. Leczenie odbywa się poprzez zapewnienie normalnych warunków i utrzymanie dobrostanu.

Świnie są zwierzętami stadnymi, a struktura społeczna opiera się na relacji dominujący-podwładny w celu ustalenia hierarchii. Tworzenie hierarchii następuje bezpośrednio po zmieszaniu się nieznanych zwierząt i trwa od 24 do 48 godzin. Świnie używają agresji do ustanowienia relacji dominacja-podwładny. Niedobór kluczowych zasobów, takich jak pasza, woda czy przestrzeń do odpoczynku, nasila stres, a co za tym idzie, nasila rywalizację. 

Podgryzanie u świń – przyczyny 

Podgryzanie u świń może być spowodowane wieloma czynnikami. Stres zwiększa aktywność zwierząt, a także ich drażliwość. Każda stresująca sytuacja może również przyczynić się do podgryzania. Temperatura, obecność pewnych gazów, czy wilgotność mogą działać jak stresory, prowadząc do zwiększonego dyskomfortu i chronicznego stresu. Również niezaspokojenie podstawowych potrzeb zwierząt jak głód czy pragnienie zwiększa ich agresję. Dlatego, aby zminimalizować stres i rywalizację, ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków. 

Inne przyczyny podgryzania to:

– Zmiana diety

– Zbyt długie ogony

– Wahania temperatury

– Brak ściółki

– Przeciągi

– Źle zlokalizowane karmniki

– Brak miejsca przy korycie

– Zbyt mały kojec 

Podgryzanie u świń

Podgryzanie u świń – objawy

Podgryzanie u świń można zaobserwować jeśli na skórze zwierzęcia pojawią się rany, widoczna jest krew, lub zwierzę kuleje. Niekiedy może dojść nawet do kanibalizmu, jednak szczególnie często obserwuje się gryzienie ogona. Jeśli podgryzanie ma miejsce od dłuższego czasu może dojść do zwiększonej śmiertelności zwierząt. Rany po ugryzieniu mogą ulec zakażeniu, w wyniku czego może zostać zahamowany wzrost i mogą pojawić się ropnie, prowadzące do kulawizny, paraliżu, a nawet śmierci. Ponadto warto wiedzieć, że smak krwi pobudza zainteresowanie innych świń i może prowadzić do eskalacji problemu, ponieważ zachęca do dalszego gryzienia.

Podgryzanie u świń – zapobieganie

Kiedy zauważymy zmiany w zachowaniu zwierząt, ważne jest, aby oddzielić świnie pogryzione od świń agresywnych, sprawiających problemy. Ponadto należy zidentyfikować główną przyczynę. 

Czytaj też: Ceny tuczników spadają. POLSUS ostrzega przed kryzysem na rynku

3trzy3.pl/fot. pixabay


Pogłowie świń na Ukrainie kurczy się w czasie wojny. „Straciliśmy 10% pogłowia”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-07-01 09:53:00

Rynek trzody chlewnej w UE pełen komplikacji przez ASF i COVID-19

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-01 01:02:00

Wykryto kolejne ognisko ASF w Polsce. Koszmar hodowców powraca

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-30 12:30:00

BULT SMOGOWICZE