PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Pierwszy przypadek ASF u świń został wykryty we Włoszech

Pierwszy przypadek ASF u świń został wykryty we Włoszech

Autor: Świat Rolnika 2022-06-17 14:30:00
ASF

Pierwsze przypadki ASF wykryto u świń domowych od czasu, gdy choroba została potwierdzona we Włoszech 7 stycznia 2022 roku.

Dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń zostały potwierdzone u dwóch tuczników w regionie Alessio D'Amato. Doradca ds. zdrowia regionu Lacjum, powiedział ANMVI, że potwierdza przypadki choroby. Jest to pierwszy przypadek ASF u świń domowych poza Sardynią, gdzie choroba jest uważana za endemiczną u dzików i nie była zgłaszana u świń domowych od 2019 roku.

Kolejne przypadki wirusa we Włoszech

Gospodarstwo z 8 zwierzętami znajduje się na obszarze zakażonym, w Parc dell'Insugherata, gdzie 6 maja potwierdzono pierwszy przypadek ASF u dzików, poza obszarami zakażonymi, Piemontem i Ligurią. Jak dotąd 23 dzików w regionie Lacjum uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

Przypominamy, że ognisko zakażenia afrykańskim pomorem świń (ASF) wykryto w Niemczech na terenie hodowli położonej 6 km od francuskiej granicy.

Jak dotąd nie stwierdzono zakażenia u dzików w pobliżu tego ogniska – poinformował w czwartek resort rolnictwa Francji, który zapowiedział utworzenie grupy kryzysowej. Od stycznia 2020 roku przypadki zakażenia wirusem wykryto w 38 krajach na pięciu kontynentach, stwierdzono ponad 1,1 mln zakażeń u świń hodowlanych i ponad 34 tys. u dzików.

Afrykański pomór świń, wywoływany przez wirusa (ASFV) z rodziny Asfarviridae, zabija zakażone zwierzę w ciągu 10 dni po zakażeniu. Nie istnieje szczepionka, nie ma też metody jego leczenia. Wirus nie przenosi się na ludzi, ale pozostaje obecny w mięsie i wędlinach przez ponad dwa miesiące – podaje AFP.

ASF

Szczepionka przeciw ASF z Wietnamu?

W Wietnamie została opracowana szczepionka przeciw ASF. Rozpoczęto produkcję długo wyczekiwanego preparatu. Wietnamski producent szczepionek i leków weterynaryjnych Navetco opracował i przetestował szczepionkę we współpracy z Instytutem Badań Rolniczych (ARS) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Navetco rozpoczęło produkcję szczepionek.

W kwietniu ARS ogłosiło, że szczepionka przeciw ASF przeszła już ważne testy bezpieczeństwa. Rząd wietnamski ogłosił w ostatnich dniach, że preparat jest również dostępny na rynku. Według doniesień National Hog Farmer i wietnamskich serwisów informacyjnych, szczepionka na afrykański pomór świń została stworzona przez usunięcie genu o nazwie I177L z wirusa. Testy bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych pokazują, że szczepionka nie może już powrócić do swojej normalnej zdolności patogennej.

Zgodnie z oczekiwaniami, preparat wykazuje bardzo dużą skuteczność. W laboratorium szczepionka chroni 100 procent świń przed skutkami zakażenia afrykańskim pomorem świń. W terenie ochrona ta wynosi co najmniej 80 procent. Ochronne działanie szczepionki utrzymuje się przez sześć miesięcy.

Czytaj również: Spotkanie rady AGRIFISH o kondycji europejskiego rybołówstwa i ASF

Meatinfo.ru /fot.pixabay


Cirkowiroza świń – powszechnie występująca i klinicznie groźna choroba

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 01:00:00

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 09:00:00

Saksonia wyda ponad 23 mln euro na walkę z ASF

Autor: Świat Rolnika 2022-06-25 13:30:00

BULT SMOGOWICZE