O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Pierwszy przypadek ASF u dzika wykryty we włoskim Piemoncie

ASF

Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) stwierdzono u dzika w regionie Piemontu w północno-zachodnich Włoszech.

Włoskie media doniosły o znalezieniu martwego dzika w Ovadzie w prowincji Alessandria. Miasto położone jest zaledwie 30 km na północny zachód od Genui i 85 km na południowy wschód od Turynu. Zakażenie zostało potwierdzone przez Krajowe Centrum Referencyjne ds. Pomoru Świń (Cerep) Eksperymentalnego Instytutu Zooprofilaktyki Umbrii i Marche. Pierwsze podejrzenie wirusa afrykańskiego pomoru świń wysunął Eksperymentalny Instytut Zooprofilaktyki Piemontu, Ligurii i Valle d'Aosta.

Wykryty u dzika ASF uruchomił włoskie służby weterynaryjne

Włoska gazeta Corriere della Sera zacytowała Luigiego Genesio Icardi, radnego ds. zdrowia w regionie Piemontu.

„Działamy z najwyższą możliwą szybkością. Natychmiastowe i skoordynowane wdrożenie środków kontroli u dzików ma fundamentalne znaczenie w próbie ograniczenia i zlikwidowania choroby w jak największym stopniu. Trwają spotkania z właściwymi terytorialnie służbami weterynaryjnymi, organami gospodarki leśnej oraz z sektorami ochrony środowiska i polowań na dziką zwierzynę” – powiedział Icardi.

“Jak przewidziano w krajowym planie na wypadek sytuacji kryzysowych, rozpoczęto tworzenie jednostek kryzysowych na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym w celu realizacji działań przewidzianych w instrukcji operacyjnej i szczegółowych przepisach dotyczących ASF” – wyjaśnił.

Wykrycie wirusa może odbić się na włoskim handlu wieprzowiną

Gazeta przekazała, że wykrycie wirusaASF 0230 ASF może mieć konsekwencje dla włoskiego handlu mięsem wieprzowym. Natomiast kraje, które nie uznają zasady regionalizacji, mógłby wprowadzić zakaz na import wszystkich produktów wieprzowych w całych Włoszech.

Formalnie Włochy nie są w 100% wolne od afrykańskiego pomoru świń. Na Sardynii genotyp I afrykańskiego pomoru świń jest endemiczny. To ostatnia pozostałość po infekcji ASF w południowej Europie, która w większości zakończyła się w latach 80.

Chociaż nie jest to komunikowane, logiczne jest założenie, że obecna epidemia to genotyp II, typ, który był aktywny w ciągu ostatniej dekady, również w Niemczech, Polsce, Rumunii, Rosji, Azji i na Karaibach.

Jest za wcześnie, aby powiedzieć, jak wirus trafił do północno-zachodnich Włoch. W linii prostej znajduje się ponad 800 km od najbliższej lokalizacji ogniska we wschodnich Niemczech. Najprawdopodobniej ingerencja człowieka spowodowała jego rozprzestrzenienie się.

Czytaj też: Bioasekuracja chlewni ważnym elementem w walce z ASF

pigprogress.net/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023