PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Pierwsze ognisko ASF wykryte w województwie świętokrzyskim

Pierwsze ognisko ASF wykryte w województwie świętokrzyskim

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-10-22 07:30:00
ASF

Około 300 świń w kilku gospodarstwach na terenie powiatu staszowskiego (Świętokrzyskie) musiało zostać zabitych w związku z wykryciem ASF w jednej z hodowli. Pierwsze ognisko odnotowano w Czarzyźnie (gmina Łubnice).

Wirus ASF został najprawdopodobniej przeniesiony przez człowieka

W czwartek w Kielcach obradował wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego. Jak poinformował po spotkaniu świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii Bogdan Konopka, w pierwszym gospodarstwie wybito i zutylizowano 48 chorych sztuk świń. Od 14 października wykonano 390 kontroli gospodarstw w obszarze zapowietrzonym, czyli w promieniu 3 km od ogniska ASF.

Ujawniono cztery nielegalne hodowle, świnie niewiadomego pochodzenia. Zostały zabite i zutylizowane. Uśmiercone zostały także sztuki, które znajdowały się w promieniu kilometra od chorego stada. Obszar zapowietrzony został całkowicie sprawdzony

– poinformował Konopka.

W sumie w wyniku kontroli zabitych zostało 256 świń. Konopka zaznaczył, że do tej pory wirusa nie potwierdzono u żadnego padłego lub zabitego dzika. Stąd przypuszczenia, że wirusa przeniósł człowiek.

Trwają czynności mające ustalić, w jaki sposób wirus dostał się do stada. Sprawę prowadzą organy ścigania. W tej chwili przypuszczamy, że był to czynnik ludzki, gdyż wszystkie dziki, jakie zostały zbadane, a były ich setki, okazywały się niezarażone

– zaznaczył świętokrzyski lekarz weterynarii.

 Czytaj też: ASF – spotkanie w Korbi ws. aktualnej sytuacji związanej z wirusem

Jeszcze w tym miesiącu może ruszyć budowa ogrodzenia na granicy województwa świętokrzyskiego i Podkarpacia

Obszar zapowietrzony (w promieniu 3 km od ogniska ASF)ASF 0153 oraz zagrożony (w promieniu 10 km) zostały objęte większym rygorem i nadzorem.

W efekcie obostrzenia obejmują część terytorium powiatu staszowskiego i buskiego. Chodzi nie tylko o ubój prewencyjny, ale także o wykładanie mat dezynfekcyjnych, ograniczenie co do handlu i imprez związanych z wystawiennictwem trzody chlewnej

– poinformował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Niewykluczone, że jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się budowa ogrodzenia na granicy woj. świętokrzyskiego i Podkarpacia. Ma to ograniczyć przemieszczanie się dzików. Płot będzie mieć około 15 km długości.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Główny Lekarz Weterynarii spotkał się z hodowcami z województwa lubuskiego w sprawie dalszej walki z wirusem.

Województwo lubuskie jest województwem wyjątkowym, ponieważ administracja bardzo dobrze radzi sobie w zwalczaniu ASF. W listopadzie miną 2 lata od wykrycia pierwszych ognisk choroby. Obecnie liczba notowanych ognisk jest niewielka

– mówił Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz na spotkaniu.

PAP/fot.Pixabay