PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Parainfluenza u świń – patogen atakujący drogi oddechowe

Parainfluenza u świń – patogen atakujący drogi oddechowe

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-29 21:00:00
Parainfluenza

Parainfluenza u świń typu 1 jest nowo odkrytym patogenem, podejrzewanym o powodowanie łagodnych problemów oddechowych.

Jest to wirus RNA z rodziny Paramyxoviridae, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2013 roku w Hongkongu. Objawy dotyczą wszystkich grup wiekowych trzody chlewnej. Do tej pory nie odnotowano przypadków śmiertelnych. Choroba objawia się łagodnym  i sporadycznym kaszlem. Możliwe jest także niewielkie zmniejszenie przyrostu masy ciała.

Parainfluenza – podstawowe informacje i diagnostyka

Wirus parainfluenzy świń typu 1 (PPIV-1) to wirus RNA z rodziny Paramyxoviridae, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2013 roku w Hongkongu. Od tego czasu został również zidentyfikowany w USA, ale jego rola w chorobach układu oddechowego świń jest nadal niepewna. 

Parainfluenza została wykryta zarówno u świń z objawami, jak i bez objawów. Niedawne badania uniwersyteckie wykazały sporadyczny, łagodny kaszel między 9 a 21 dniem po infekcji z całkowitą serokonwersją świń i wydalaniem wirusa wykrywanym przez około 3 tygodnie. Rola PPV-1 w koinfekcjach nie jest znana.

Objawy dotyczą wszystkich grup wiekowych trzody chlewnej. Do tej pory nie odnotowano przypadków śmiertelnych. Choroba objawia się łagodnym i sporadycznym kaszlem. Możliwe jest także niewielkie zmniejszenie przyrostu masy ciała. Do tej pory nie ustalono, w jakie są przyczyny choroby.

PCR jest obecnie stosowany do potwierdzenia obecności wirusa w tchawicy, płucach, wymazach z nosa i małżowin nosowych. Do potwierdzenia narażenia na wirusa można również zastosować serologię ELISA.

Parainfluenza

W jaki sposób zapobiegać infekcji? 

Obecnie znaczenie kliniczne, jakie niesie za sobą parainfluenza u świń nie jest znane. Eksperymentalne badania nad transmisją wirusa wykazały, że wirus rozprzestrzenia się poprzez kontakt z innymi świniami w tym samym kojcu. Rola transmisji aerozolowej jest obecnie nieznana. Nie ma leków zwalczających infekcję PPV-1. Jak w przypadku każdej wirusowej choroby układu oddechowego, należy skupić się na prawidłowej wentylacji i kontroli innych wirusowych i bakteryjnych patogenów układu oddechowego.

Czytaj też: Zakażenia paciorkowcowe atakujące trzodę chlewną

3trzy3.pl/fot.Pxhere/Flickr


Pogłowie świń na Ukrainie kurczy się w czasie wojny. „Straciliśmy 10% pogłowia”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-07-01 09:53:00

Rynek trzody chlewnej w UE pełen komplikacji przez ASF i COVID-19

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-01 01:02:00

Wykryto kolejne ognisko ASF w Polsce. Koszmar hodowców powraca

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-30 12:30:00

BULT SMOGOWICZE