O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Najważniejsze objawy, po których rozpoznasz stres cieplny u świń

stres cieplny u świń

Stres cieplny u świń to efekt zachwania termoregulacji na wskutek wysokich temperatur. Warto wiedzieć, jakie są jego pierwsze symptomy.

Organizm zwierzęcy narażony na dłuższe działanie wysokich temperatur może doprowadzić do stresu cieplnego. Skutkiem oddziaływania czynników stresogennych u świń są m.in. pobudzenie nerwowe zwierząt i wzrost ciśnienia krwi. W ekstremalnych upałach szczególnie ważne jest odpowiednie schłodzenie chlewni.

Pierwsze objawy

Stres cieplny u świń występuję prez narażenie zwierzęcia na dłuższe działanie wysokich temperatur. Przekroczenie zdolności adaptacyjnych organizmu zarówno w zakresie niskich temperatur, jak i wysokich stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia świń. Spośród wszystkich zwierząt gospodarskich są one najbardziej wrażliwe na działanie wysokich temperatur, gdyż posiadają stosunkowo grubą warstwę podskórną tłuszczu oraz niewielką ilość gruczołów potowych. 

Do pierwszych objawów, po których rozpoznasz stres cieplny u świń, należą m.in. podwyższone ciśnienie krwi, wzrost temperatury ciała i przyśpieszenie oddechu, niechęć do jedzenia u wszystkich świń. Jeśli występuję stres cieplny u loch, to zauważalny jest spadek wydajności mleka u loch prosiąt oraz spadek płodności loch. W skrajnych przypadkach stres prowadzi do upadków zwierząt.

stres cieplny u świń objawy

Stres cieplny u świń  zapobieganie

W ekstremalnych upałach szczególnie ważne jest odpowiednie schłodzenie chlewni. Jeśli system chłodzenia nie działa prawidłowo, świnie są szybko zestresowane upałem, co może wywołać stres cieplny u świń. Nie należy polegać tylko na systemie wentylacji lub systemach automatycznego zamgławiania powietrza. Kluczowa jest zawsze czujność i obserwacja hodowcy. Ponadto w celu zmniejszenia negatywnego wpływu wysokich temperatur oraz podwyższenia odporności zwierząt zaleca się wprowadzanie dla knurów i loch suplementacji witaminy C. Korzystnie wpływają także dodatki paszowe zawierające antyoksydanty (witaminy A, E i mikroelementy: Na, K, Mg).

Jeśli chodzi o karmienie, to w okresie letnim szczególnie ważne jest karmienie świń małymi porcjami. Pamiętajmy również o zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę. Woda działa w organizmie jak system chłodzenia i jest w stanie obniżyć temperaturę ciała nawet o 0,5oC. 

Czytaj też: Trichurioza – choroba ograniczająca wzrost świń

agrarheute.com/modr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023