O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń

Łupież różowy

Łupież różowy z łac. Pityriasis rosea jest zapaleniem skóry zwykle obserwowanym u 4-12 tygodniowych świń. Charakteryzuje się wypukłymi, zaczerwienionymi zmianami.

Choroba ma łagodny przebieg i nie wymaga leczenia. Choroba jest łatwa do  zdiagnozowania na podstawie ogólnego badania. Powrót do zdrowia następuje samoistnie w ciągu 6–8 tygodni. Łupież różowy najczęściej dotyka świń rasy Landrace.

Łupież różowy – objawy 

Objawy kliniczne związane z łupieżem różowatym są zazwyczaj łagodne. Odnotowano jednak przemijający brak apetytu i biegunkę. Początkowe zmiany skórne charakteryzują się niewielkimi grudkami rumieniowymi, które szybko rozszerzają się, tworząc pierścień z wyraźnie wypukłymi i zaczerwienionymi granicami. Środek zmiany jest płaski i pokryty otrębiastą łuską pokrywającą normalną skórę. Zmiany występują głównie na brzuchu i wewnętrznej stronie ud; jednak czasami mogą wystąpić na plecach, szyi i nogach. Przy tym zapaleniu skóry nie występuje świąd. 

Zmiany wydają się być bardziej rozległe u świń hodowanych w dużym zagęszczeniu hodowli, przy wysokich temperaturach otoczenia i wysokiej wilgotności. W tych warunkach często dochodzi do wtórnej infekcji bakteryjnej (np. Staphylococcus hyicus). Łupież różowy najczęściej dotyka świń rasy Landrace.

Łupież różowy

Leczenie 

Diagnozę można zwykle postawić na podstawie charakterystycznych zmian, ale w celu odróżnienia od grzybicy skóry, wysiękowego zapalenia naskórka, wegetatywnego zapalenia skóry i półpaśca można wykonać badania laboratoryjne, posiewy i biopsję tkanki.

Zmiany goją się bez interwencji po 6–8 tygodniach. Łupież różowy jest łatwo diagnozowany na podstawie ogólnego badania i nie wymaga żadnego leczenia. Choroba nie jest swędząca i wydaje się, że nie ma widocznego wpływu na zdrowie lub tempo wzrostu dotkniętych chorobą świń.

Czytaj też: Ponad sto dzików zarażonych ASF we Włoszech

3trzy3.pl/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023