PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Liczba świń w Danii wzrosła o 3% i zyskuje dzięki konkurencji

Liczba świń w Danii wzrosła o 3% i zyskuje dzięki konkurencji

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-06-16 06:01:47
Liczba świń

Dania odnotowuje 3% wzrost pogłowia trzody chlewnej i wydaje się, że odnosi korzyści z przeciwnego trendu odnotowanego w Niemczech i Holandii. Od 1 kwietnia liczba świń w Danii wynosiła 13,2 miliona. W stadzie hodowlanym wystąpiła tendencja wzrostowa (+1%) ze względu na wzrost liczby loszek przeznaczonych do hodowli (+4%).

Liczba świń w Danii wzrosła

Ogólnie sugeruje to, że ekspansja duńskiego stada nadal trwa i istnieje możliwość zwiększenia stad w przyszłości. Liczba świń hodowlanych spada w Niemczech i Holandii, które są kluczowymi producentami w Europie Północnej. Jakakolwiek ekspansja produkcji w Danii mogłaby zrekompensować straty gdzie indziej.

Ubój świń w Danii był do tej pory o 10% wyższy niż rok wcześniej, co odzwierciedla znaczny wzrost uboju świń odnotowany podczas spisu. Prawdopodobnie wpłynął na to spadek eksportu żywego mięsa do Niemiec, a także wcześniejsze problemy z wydajnością ubojową. Liczba świń młodych była również nieco wyższa niż przed rokiem (+2%), co jest prawdopodobnie odzwierciedleniem wcześniejszego wzrostu stada hodowlanego. Dlatego eksperci spodziewają się, że produkcja pozostanie silna w krótkim okresie, choć być może nie w takim stopniu jak na początku roku.

Ardanowski: Zielony Ład to lewicowa i szkodliwa ideologia

Liczba świń – co z prosiętami i lochami?

Co ciekawe, liczba świń, jeśli chodzi o prosięta,Liczba swin była stabilna. Choć stado hodowlane było większe, wzrost ten wynikał głównie z liczby loszek, a liczba loch w okresie laktacji była taka sama jak w roku ubiegłym. Tak więc, chociaż może istnieć długoterminowy potencjał zwiększonego uboju, w średnim okresie może wystąpić bardziej stabilny okres po przetworzeniu większej liczby starych świń.

Jak dotąd w 2021 r. cena referencyjna świń w Danii wzrosła z około 143 euro za 100 kg do prawie 175 euro za 100 kg do końca maja. Ten wzrost cen na poziomie uboju był wynikiem silnego popytu na wieprzowinę duńską. Sprzyjał temu prawdopodobnie dostęp do rynku chińskiego i ograniczenie dostaw do innych krajów europejskich. Ponieważ wzrost podaży nie będzie tak silny w nadchodzących miesiącach, może to stanowić dodatkowe wsparcie dla wzrostu cen.

meatinfo.ru/fot.pixabay