PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Kowalczyk: Resort uruchomi program pomocowy dla hodowców loch

Kowalczyk: Resort uruchomi program pomocowy dla hodowców loch

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-02 13:31:13
Kowalczyk

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że w przyszłym roku zostanie uruchomiony program pomocowy skierowany do hodowców loch i prosiąt.

Szef resortu wyjaśnił, że wsparcie wyniesie 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Jak mówił minister na konferencji prasowej, w obecnie trudnym okresie dla hodowców trzody chlewnej spowodowanym między innymi ASF, ale także utrzymującą się pandemią koronawirusa, która ogranicza rynku zbytu, w całej UE notuje się trwający od kilka miesięcy spadek cen trzody chlewnej, często poniżej kosztów produkcji.

Kowalczyk zapowiada pomoc dla hodowców

Henryk Kowalczyk poinformował, że pomoc jest odpowiedzią na sygnały od polskich producentów świń, którzy ze względu na brak opłacalności produkcji noszą się zamiarem likwidacji hodowli. Podkreślił, że głównym przesłaniem programu jest to, by rolnicy nie rezygnowali z hodowli.

,,Ta pomoc, którą uruchamiamy, będzie wynosiła ok. 1 tys. zł do lochy, będzie ona przeliczana na urodzone w gospodarstwie prosięta, na 10 urodzonych prosiąt będzie pomoc 1 tys. zł" – zaznaczył minister.

Dodał, że prosięta muszą być urodzone od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r. i zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r. Pomoc będzie przysługiwać do stada zarejestrowanego na dzień 15 listopada 2021 r.

Kowalczyk podkreślił, że wsparciem zostaną objęci wszyscy producenci loch, bez względu na formę organizacyjną. Ograniczeniem pomocy jest wielkość stada, do 500 loch, a więc jeden producent będzie mógł maksymalnie otrzymać do 500 tys. zł, niezależnie od ilości sztuk utrzymywanych w gospodarstwie.

,,Szacujemy, że na tę pomoc przeznaczymy ok. 400 mln zł" – powiedział minister.

Pomoc dla 44 tysięcy rolników

Uczestniczący w konferencji wiceminister rolnictwa NorbertKowalczyk pomoc dla hodowcow loch Kaczmarczyk poinformował, że pomoc będzie udzielana na wniosek producenta rolnego, który należy złożyć do biura powiatowego ARiMR od 1 do 30 kwietnia 2022 r. Pomoc będzie wypłacana do 30 czerwca 2022 r. Zapewnił, że będzie to prosty wniosek zawierający jedynie podstawowe informacje o producencie rolnym i jego gospodarstwie.

Jak podało ministerstwo rolnictwa we wniosku oprócz podstawowych danych, takich jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwa, siedziba i adres producenta świń ubiegającego się o pomoc, numer identyfikacyjny, trzeba będzie dołączyć oświadczenie producenta o zgłoszeniu urodzonych świń w okresie od 15 listopada 2021 do 31 marca 2022 r oraz oświadczenie o zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19.

Według wiceministra pomocą objętych zostanie ok. 44 tys. rolników utrzymujących lochy, z których przeważająca większość to mali producenci. Rolnicy utrzymujący do 50 loch stanowią 77 proc. wszystkich producentów loch (33,5 tys.) 

Informacje, które przekazał minister, zdają się pokazywać, że powoli przystępuje do realizacji obietnic złożonych rolnikom. Przypomnijmy, że gdy Kowalczyk obejmował stanowisko w resorcie, zapowiedział, że najważniejszymi wyzwaniami dla ministerstwa rolnictwa na najbliższy okres są walka z afrykańskim pomorem świń, zbudowanie systemu ubezpieczeń rolnych i uruchomienie holdingu spożywczego.

Czytaj też: Kowalczyk: Będą wyższe dopłaty dla hodowców świń

PAP/fot.MRiRW