O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Kompostownik przydomowy – obniża rachunki oraz nawozi rośliny

Kompostownik przydomowy

Kompostownik przydomowy może zmniejszyć rachunki za wywóz śmieci w domkach jednorodzinnych zgodnie z nowelizacją ustawy śmieciowej obowiązującej od 6 września 2019 r. Jednakże to gmina ma decydujący głos w kwestii wprowadzenia upustu za posiadanie kompostownika oraz o wysokością zniżki. Natomiast kompostownik to nie tylko niższe rachunki, ale także cenny nawóz dla przydomowych ogródków.

Kompostownik przydomowy, a kompost

Kompostownik przydomowy jest bardzo dobrym pomysłem w domkach jednorodzinnych na zagospodarowanie resztek roślinnych. Kompost to naturalny nawóz zawierający wszystkie potrzebne roślinom składniki mineralne oraz poprawiający strukturę gleby. Podłoże wzbogacane kompostem jest pulchne, przewiewne, wilgotne oraz bogate w próchnicę, a co więcej pobudza on pożyteczne organizmy glebowe. Wpływają one na równowagę w ekosystemie, eliminują bakterię i grzyby oraz rozkładają toksyny pochodzące ze środków chemicznych. Składniki odżywcze zawarte w tego rodzaju nawozie uwalniają się powoli i na długo pozostają dostępne dla roślin, które są bujniejsze, odporniejsze na mróz i szkodniki.kompost naturalny nawoz

Czytaj także: CIT problematyczny – kto płaci, a kto tylko "trochę"?

Kompostownik przydomowy, czyli co może znaleźć się w środku?

Na kompost najlepiej wykorzystać suche liście, zaschnięte pędy bylin i roślin, fragmenty roślin oraz resztki warzyw. Ich rozkład trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do roku. Ponadto odpady kuchenne typu fusy z kawy, herbaty, popiół, chusteczki higieniczne oraz niezadrukowany i pocięty papier idealnie wzbogacają kompostownik przydomowy. Można również dołożyć do niego muł z oczka wodnego i zużytą ziemię. Warto pamiętać by elementy umieszczane w kompostowniku były pocięte na mniejszej wielkości, gdyż wtedy szybciej się rozkładają. Idealny kompost to mix suchych składników z zielonymi i soczystymi. Dzięki czemu będzie on dobrze napowietrzony, nawilżony i bogaty w składniki odżywcze w tym azot. Pamiętaj! W kompoście nie powinny się znaleźć chwasty z nasionami chorych roślin, duża ilość skórek z owoców cytrusowych oraz odchody zwierząt domowych.

Kompostownik przydomowy – dane techniczne

Kompostownik nie powinien przekraczać 120 cm wysokości i 150 cm szerokości. Należy umieścić go z dala od słońca i wiatru na przepuszczalnym podłożu. Przyspieszyć proces kompostowania można poprzez szczepionkę kompostową, czyli naturalne, wyselekcjonowane, pożyteczne mikroorganizmy. Kompostownik przydomowy najlepiej zbudować z drewna lub siatki o ażurowych ścianach, które zapewniają niezbędny dopływ tlenu i odprowadzają nadmiar wody. Kompostownik powinien składać się z warstw, bardzo ważne jest by, co którąś warstwę przesypać mieloną kredą lub dolomitem w ilości 2 kg na 1 m2 pryzmy. Jesienią natura uboga jest w azot, dlatego warto wzbogacić w tej porze roku kompost o ten pierwiastek poprzez saletrę amonową w ilości 1 kg/m3 przetwarzanego materiału.

mos.gov.pl/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023