PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Import wieprzowiny z Hiszpanii do Chin największy w Europie

Import wieprzowiny z Hiszpanii do Chin największy w Europie

Autor: Michał Rybka 2021-11-05 16:48:20
Import wieprzowiny

Choć import do Chin załamał się, to Hiszpania była w stanie umocnić swoją pozycję lidera w dostawie wieprzowiny do Państwa Środka. Ile wyniósł import wieprzowiny?

Jak podaje Duńska Federacja Rolnictwa i Żywności (L&F), oparta na pekińskich statystykach handlowych, eksport wieprzowiny, w tym produktów ubocznych, do Chin spadł o około 252 tys. ton, a także o 6%, do 3,93 mln ton w pierwszych trzech kwartałach 2021r. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Hiszpanie zwiększyli sprzedaż głównie półtuszy

Około 77% tego wolumenu stanowiły produkty świeże i mrożone, których zakupy spadły o 6% do 3,02 mln ton; równie duży był spadek wolumenu importu produktów ubocznych – o 6,1% do 907, 4 tys. ton.

Pomimo niedawnego spadku chińskiego importu, który we wrześniu wyniósł nieco ponad 310 000 ton, Hiszpania zdołała umocnić swoją pozycję wiodącego dostawcy wieprzowiny dzięki silnym wolumenom eksportu na początku roku. Iberyjczycy zwiększyli sprzedaż półtuszy w CHRL o 53,4% do prawie 945 tys. ton w porównaniu do stycznia-września 2020 roku. Razem z produktami ubocznymi sprzedano tam łącznie 1,16 mln ton. To prawie o połowę więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.importwieprzowiny2 05.11

USA na minusie, a Brazylia notuje wzrost

Stany Zjednoczone wyeksportowały 601.1 tys. ton; to również o jedną piątą mniej niż w tym samym okresie w 2020 roku. Chociaż Amerykanom udało się zwiększyć dostawy produktów ubocznych do Chin o 30% do 243 tys. ton, dostawy świeżych i mrożonych produktów wieprzowych zmniejszyły się o prawie 223 tys. ton, czyli 38,3% do 358, 1 tys. ton. Z drugiej strony Brazylia zwiększyła eksport mrożonej wieprzowiny do CHRL o 17% do 402,6 tys. ton.

Import wieprzowiny z pozostałych krajów UE

Poza Hiszpanią wiele innych krajów UE również wykazało wyższe wolumeny eksportu wieprzowiny do Chin; obejmowały one Holandię, Danię i Francję. Jednak ich sprzedaż do Chin również spadła w ostatnich miesiącach. Niemcy są całkowicie wyłączone z handlu z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). W ubiegłym roku w pierwszych trzech kwartałach do Chin wyeksportowano 563,4 tys. ton niemieckiej wieprzowiny, a w 2021 praktycznie nic.

Zobacz także: Rynek mięsa w Europie – aktualna sytuacja pod koniec września 2021

źródła: meatinfo.ru/ fot. pixabay.com/ pexels.com