W okresie styczeń-październik 2020 roku import mięsa do Azerbejdżanu wyniósł 36,163 tysiąca ton, czyli o 13,5 procenta (5,623 tysiąca ton) mniej niż w tym samym okresie w 2019 roku – podał Państwowy Komitet Celny Republiki Azerbejdżanu (SCC). Jednak za importowane mięso zapłacono 65,962 miliona dolarów w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku, czyli o 2,8 procenta więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Głównym czynnikiem wzrostu cen produktów spożywczych na azerbejdżańskim rynku konsumenckim, był import mięsa a dokładniej dużo wyższe ceny płacone zagranicznym dostawcom.
Tym samym koszt jednego kilograma mięsa importowanego do Azerbejdżano średnio wzrósł z 1,53 dolara w pierwszych dziesięciu miesiącach 2019 roku do 1,82 dolara w okresie styczeń-październik 2020 roku. Oznacza to wzrost o 19 procent.
Jednak tak wyraźny wzrost cen mięsa importowanego w tym roku nie stał się przyczyną „kolczastych” cen mięsa i jego przetworów na rynku konsumenckim. Tym samym, według Państwowego Komitetu Statystyki Republiki Azerbejdżanu, w okresie styczeń-październik 2020 roku ceny mięsa i przetworów mięsnych w kraju wzrosły o 3,6 procenta w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku.
Udało się uniknąć gwałtownego skoku cen wywołanego przez import mięsa dzięki lokalnej produkcji. Według oficjalnych statystyk w ciągu dziesięciu miesięcy 2020 roku wyprodukowano 443,2 tysięcy ton mięsa w żywej wadze, czyli o 3,1 procenta więcej w porównaniu do dziesięciu miesięcy ubiegłego roku.
To dzięki krajowej produkcji ceny mięsa nie wzrosły tak wyraźnie w ciągu całego roku. I logicznie rzecz biorąc, aby zmniejszyć wpływ inflacji importowanej na ceny detaliczne, konieczne jest dalsze zwiększanie produkcji żywności. Co więcej, przed Azerbejdżanem otworzyły się nowe możliwości w tym kierunku.
Czytaj też: Wieprzowina – jak wybrać mięso o dobroczynnych właściwościach?
W wyzwolonym regionie łaczińskim ludność tradycyjnie zajmowała się hodowlą zwierząt, a w 1990 roku było tam 40 tysięcy sztuk bydła i 240 tysięcy sztuk owiec. Przed okupacją region łacziński co roku sprzedawał państwu 5000 ton mięsa. A jeśli weźmiemy pod uwagę potencjał innych wyzwolonych terytoriów, Azerbejdżan będzie bliski pokrycia popytu na mięso w całości kosztem lokalnej produkcji, a tym samym ochroni rynek konsumencki przed importowaną inflacją.
Według Państwowego Komitetu Celnego Republiki Azerbejdżanu w 2019 roku import mięsa do Azerbejdżanu wyniósł 51546 ton mięsa o wartości 79,488 miliona dolarów, czyli 1,54 dolara za kilogram.
Według Państwowego Komitetu Statystycznego Republiki Azerbejdżanu w 2019 roku wyprodukowano w Azerbejdżanie 573,3 tysięcy ton mięsa w żywej wadze, czyli o 3 procent więcej niż w 2018 roku.
meatinfo.ru/fot.Pxhere