O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Ileitis – zapalenie jelita krętego, występujące u świń

Ileitis

Ileitis to inaczej zapalenie jelita krętego. Charakteryzuje się podrażnieniem lub zapaleniem jelita krętego, ostatniej części jelita cienkiego. 

Choroba ta może przybierać trzy różne postacie: adenopatię jelitową świń (PIA), nieprawidłową proliferację błony śluzowej jelit lub nekrotyczne zapalenie jelit (NI), w przypadku których rozrastające się komórki jelita cienkiego giną i odrywają się, po czym dochodzi do zgrubienia ściany jelita cienkiego; a także ostre krwotoczne zapalenie- nadostry stan zapalny, powodujący masywne krwawienie z jelit.

Ileitis – charakterystyka chorobu 

Inne nazwy: Lawsonia intracellularis, porcine intestinal adenopathy (PIA), necrotic enteritis (NI)

Bakteria Lawsonia intracellularis, która wywołuje Ileitis żyje wewnątrz komórek jelitowych. Choroba ta ma trzy różne postaci: adenopatię jelitową świni (PIA), nieprawidłową proliferację błony śluzowej jelit; nekrotyczne zapalenie jelit (NI), gdzie rozrastające się komórki jelita cienkiego giną i odrywają się, po czym dochodzi do zgrubienia ściany jelita cienkiego; a także ostre krwotoczne zapalenie – nadostry stan zapalny, który powoduje masywne krwawienie z jelit. W tym ostatnim przypadku występuje masywne krwawienie do jelita cienkiego. 

Choroba ta jest przenoszona głównie przez wydalanie kału i ma wysoki współczynnik przenoszenia. Badania wykazują, że bakteria może przetrwać poza organizmem świni ponad 2 tygodnie. 

Ileitis

Objawy Ileitis

Objawy Ileitis występujące u loch:

  • Widoczne osłabienie
  • Blada skóra
  • Nagłe upadki 
  • Krwista lub podbarwiona krwią biegunka u tuczników

Początkowo brak objawów, zwierzę wydaje się być zdrowe, a  następnie przewlekła biegunka, martwica, stopniowa utrata kondycji. W niektórych przypadkach brzuch wygląda na obrzękły. Świnie z przewlekłą postacią choroby  regenerują się przez okres od czterech do sześciu tygodni, jednak mogą występować znaczne straty w dziennym przyroście masy ciała. W konsekwencji mogą występować duże różnice w wielkości świń.

Diagnostyka i zapobieganie 

Ileitis można zdiagnozować za pomocą obrazu klinicznego, badań pośmiertnych, histologii ściany jelita i wykazania obecności organizmu w kale za pomocą testu PCR. Na rynku dostępny jest również test serologiczny ELISA.

Zapobiegać chorobie można poprzez stosowanie antybiotyków w leczeniu chorych świń. Ponadto zalecana jest odpowiednia higiena i stosowanie zmodyfikowanych żywych szczepionek podawanych doustnie, które mają dobrą skuteczność.

Czytaj też: Pasterelloza – groźna choroba występująca u świń

3trzy3.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023