O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Hodowcy apelują o skuteczniejszy odstrzał dzików i zbieranie truchła

Odstrzał dzików

Klucz do sukcesu w powstrzymaniu ASF mają myśliwi. Jest nim nie tylko odstrzał dzików, ale i właściwe oszacowanie populacji oraz szybkie i sprawne usuwanie truchła. 

Niestety wiele ograniczeń składa się na to, że myśliwi mają problemy ze skutecznym szacowaniem ilości dzików i szybkim usuwaniem truchła. Proponowane zmiany mają część z tych ograniczeń usunąć. POROZUMIENIE hodowców proponuje także zastosowanie skuteczniejszych metod mierzenia populacji dzików

POROZUMIENIE apeluje o lepszy monitoring populacji dzika

W Polsce od 1 kwietnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. odstrzelono 279 104 dziki w tym 139 056 w drodze odstrzału sanitarnego. Niestety danych tych nie można odnieść do liczebności całej populacji. Uniemożliwia to określenie czy wykonany odstrzał dzików był wystarczający do uzyskania znaczącej redukcji populacji. 

POROZUMIENIE hodowców proponuje zastosowanie skuteczniejszych metod mierzenia populacji dzików. Zastosowanie systemu informatycznego do zgłaszania każdego odstrzelonego lub znalezionego padłego dzika poprawia monitoring czynny i bierny. Jest to o tyle ważne, że monitoring bierny jest od 40 do 100 razy bardziej efektywny w poszukiwaniu dzików zainfekowanych ASFV od monitoringu czynnego. 

Warunkiem jest jego profesjonalna organizacja. POROZUMIENIE wnioskuje o wprowadzenie nowej, obiektywnej metody liczenia populacji dzików, która pozwoli na zweryfikowanie sporządzanych planów łowieckich pod kątem walki z ASF. W szczególności szacowanie populacji przy pomocy dronów i fotopułapek są to metody, które można wprowadzić wszędzie, niezależnie od specyfiki siedliska i w dowolnym czasie w celu wygenerowania porównywalnych danych.

Odstrzał dzików

Hodowcy apelują o zwiększony odstrzał dzików

Dużym problemem jest zbieranie truchła, zanim stanie się ogniskiem kolejnych zakażeń. Według szacunków obecnie zbiera się poniżej 20% padłych dzików. Hodowcy proponują, aby większa ilość środków przeznaczonych na walkę z ASF była kierowana na zbieranie truchła, czyli do najskuteczniejszego elementu zmniejszania presji wirusa ASF w środowisku. 

Celowy jest również zwiększony odstrzał dzików oraz poszukiwań padłych zwierząt, liczby zaangażowanych osób, psów i utylizacji znalezionego truchła. POROZUMIENIE wnioskuje o intensywne poszukiwanie padłych dzików w promieniu 5 km od potwierdzonych ognisk u świń i dzików z udziałem przeszkolonej w tym zakresie okolicznej ludności oraz przewodników z psami pod nadzorem myśliwych.

Czytaj też: POLPIG ma nowy pomysł na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF)

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023