O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Groźna choroba świń – krwotoczny zespół jelitowy

Groźna choroba świń

Ostatnio w kontekście hodowli trzody chlewnej bardzo często mówi się o ASF. Tymczasem niebezpieczeństw zagrażających hodowli jest znacznie więcej. Problemem jest również inna groźna choroba świń, którą określa się mianem krwotocznego zespołu jelitowego (EHS). Świnie są niestety leczone zbyt późno. Przez większość czasu zwierzęta nie wykazują bowiem żadnych objawów choroby.

Groźna choroba świń – czym jest krwotoczny zespół jelitowy?

Jeśli pozornie zdrowe tuczniki lub lochy nagle umierają, a zwierzęta są blade i wzdęte, diagnoza jest zwykle tylko jedna: objawy te można przypisać krwotocznemu zespołowi jelitowemu (EHS). Czym jest ta groźna choroba świń, w której rolę odgrywają zarazki, takie jak Clostridia?

Krwotoczny zespół jelitowy (EHS) występuje, gdy jelito świni jest przemieszczone lub skręcone. To przerywa dopływ krwi, która zostaje uwięziona w jelitach. W rezultacie jelito szybko obumiera i ciemnieje. To powoduje wiele bólu, a zwierzęta sapią z bólu, który można pomylić z dusznością.

Umierająca ściana jelita umożliwia bakteriom i toksynom migrację z jelita, co prowadzi do wstrząsu i niewydolności krążenia. W pojedynczych przypadkach można zaobserwować agonię: świnie wykazują chwiejny chód, wytężony oddech, wzdęty żołądek i rzadko lekką (krwawą) biegunkę.

Ta groźna choroba świń jest niestety leczona zbyt późno. Przez większość czasu zwierzęta nie wykazują bowiem żadnych objawów choroby. Martwe świnie puchną bardzo szybko, a błony śluzowe są bardzo blade. Wypełnione gazem pętle jelita unoszą się i skręcają.

Za ekspansję jelita odpowiedzialne są drożdże lub bakterie gazotwórcze, takie jak Clostridia. Są one obecne w niewielkich ilościach w jelicie, ale mogą nagle się rozmnażać, jeśli znajdą doskonałe warunki. Można tego dokonać poprzez przejadanie się lub podanie bogatej w białko lub węglowodany, łatwo ulegającej fermentacji racji. Inną możliwością jest spożycie dużej ilości Clostridia lub drożdży z pożywienia lub wody. Smoczki do picia, które nie były używane przez długi czas, stanowią poważne zagrożenie.

Ptasia grypa znów szaleje! Aż 26 nowych ognisk w Polsce!

Groźna choroba świń – jakie czynniki ryzyka należy wziąć pod uwagę?Grozna choroba swin

W literaturze ta groźna choroba świń często wiąże się z karmieniem płynnym i stosowaniem produktów ubocznych. Jeśli higiena systemów żywienia jest niewystarczająca, często rozmnażają się drożdże. I mogą również tworzyć gazy. Częste występowanie karmienia serwatką nadało temu zespołowi nazwę „syndrom serwatki”. Często można tu wykryć Clostridia, które są szkodliwym czynnikiem w produkcji sera i bardzo dobrze namnażają się w serwatce.

Czynniki ryzyka dla EHS to ogólnie zła woda pitna, higiena paszy i koryt, nagła zmiana paszy, spożycie dużych ilości białka i węglowodanów (przejadanie się) oraz stres spowodowany walkami o rangę. Ta groźna choroba świń występuje u tuczników, macior i prosiąt hodowlanych. Fragmenty martwych zwierząt szybko wyjaśniają co było przyczyną padnięcia.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023