O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Gigantyczne chlewnie w Chinach – w jednym budynku nawet 60 tys. loch

Gigantyczne chlewnie

W Chinach istnieją gigantyczne chlewnie, w których na kilku piętrach znajduje się do 58 000 loch. Niemieccy budowniczowie inwestycji rolniczych również są aktywni w Chinach. Takich budynków w Państwie Środka jest coraz więcej. W ich budowę często zaangażowane są niemieckie firmy budujące stodoły, takie jak Tewe Elektronic GmbH.

Wielkie inwestycje rolnicze

Według budowniczego chlewni od wielu lat wykonują swoje usługi również w Azji Południowo-Wschodniej i Chinach. Portal Agrarheute zapytał i otrzymał ekskluzywne spostrzeżenia od pana Franza-Bernda Kempkesa, szefa sprzedaży. Jego zdaniem w ciągu ostatnich dziesięciu do piętnastu lat byli zaangażowani w różne projekty w Chinach. Trudno powiedzieć, ile było miejsc odchowu loch, prosiąt i tuczu. Ogólnie jednak dochodzimy prawdopodobnie do niskiej ośmiocyfrowej liczby.

W Chinach gigantyczne chlewnie są planowane ekonomicznie i efektywnie. Coraz częściej uwzględnia się higienę, zdrowie i dobrostan zwierząt. Z europejskiego punktu widzenia hodowla trzody chlewnej w formie wielopiętrowej może wydawać się dziwna, w rzeczywistości istnieje wiele powodów w Azji Południowo-Wschodniej i Chinach, które przemawiają za tego typu projektowaniem stoisk. Forma konstrukcji i zagospodarowania w budynkach wielopiętrowych jest tak samo zróżnicowana jak w klasycznych parterowych stajniach, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

„Wiele projektów, które tam realizowaliśmy musiało spełniać wymagania odpowiadające niemieckiej normie. W niektórych przypadkach wymagania znacznie wykraczają poza to, aby z jednej strony zoptymalizować higienę i zdrowie zwierząt, az drugiej koszty. Technika żywienia opiera się głównie na żywieniu na sucho” – wytłumaczył inżynier.

„Na życzenie klienta często wspieramy produkcję trzody chlewnej w nowych stajniach w pierwszych kilku miesiącach po zakończeniu. Stwierdziliśmy, że racja składa się głównie z mieszanek zbożowych ze śrutą sojową i minerałami. Pasza jest zwykle produkowana w zakładach rozdrabniających i mieszających lub, w przypadku dużych chlewni, w przynależnej do nich wytwórni koncentratów. Chińczycy przywiązują dużą wagę do przestrzennego oddzielenia produkcji stajni i pasz. Przeniesienie do obory odbywa się zwykle mechanicznie i automatycznie” – dodał.

Gigantyczne chlewnie

Gigantyczne chlewnie z europejskimi standardami

Zdaniem inżyniera często bywa tak, że właściciel gigantycznych chlewni sam uprawia zboże. Często dochodzi do współpracy lub udziału firmy między operatorami obory i produkcją surowców paszowych. Dobry klimat, zdrowe świnie – to dotyczy również Chin. Gigantyczne chlewnie to przyszłość.

„We wszystkich formach chowu szczególną wagę przywiązuje się do dobrostanu klimatycznego zwierząt. Operatorzy stajni wiedzą, że optymalny klimat przyczynia się również do sukcesu gospodarczego. W zależności od kierunku produkcji stosuje się prostą wentylację podciśnieniową aż po nadciśnieniową z filtracją świeżego powietrza. Podobnie jak w Europie Zachodniej, stacje knurów są prowadzone na wysokim poziomie bezpieczeństwa. Systemy chłodzenia dla obszarów obory są ogólnym standardem w nowych systemach. W Tewe polecamy płaskie kanały na gnojowicę w wielopiętrowych oborach, które są regularnie odwadniane metodą naprzemiennej akumulacji lub metodą korkową. Odpływ odbywa się wtedy przez rury spustowe” – wytłumaczył.

„Nacisk kładziony jest wyraźnie na produkcję białka. Osiągnięcie tego celu w zoptymalizowany sposób znacznie wykracza poza środki na rzecz zdrowia i dobrostanu zwierząt w szerszym znaczeniu. Wymagania w nowych systemach są tu często znacznie wyższe niż w Europie. To samo dotyczy środków bezpieczeństwa biologicznego” – dodał.

Rolnictwo przydomowe w Chinach nie wymiera

Ze względu na konwencje społeczne i kulturowe, rolnictwo przydomowe nigdy nie wyginie całkowicie w Azji Południowo-Wschodniej i Chinach, chyba że jest to zabronione przez prawo. W społeczeństwach wschodzących ważne są inne wartości niż w Europie. Zasadniczo opinia publiczna nie ocenia konwencjonalnej hodowli trzody chlewnej, nawet w obiektach wielopiętrowych, jako krytycznej. Nacisk kładziony jest na zaopatrzenie w żywność i jakość żywności.

„Nawet jeśli nasze europejskie cele, na przykład dotyczące dobrostanu i zdrowia zwierząt, są prawidłowe i muszą być intensywniej realizowane w praktyce, musimy również uznać i stwierdzić, że są to kwestie europejskie. W większości krajów – i nie mówimy tu tylko o Azji Południowo-Wschodniej czy Chinach – zaopatrzenie w żywność i jakość mięsa są najważniejsze. Tu jednak krąg zaczyna się zamykać. Warunkiem tego jest zdrowie zwierząt, higiena i niezawodna automatyzacja. A zapotrzebowanie na technologię i know-how z Niemiec prowadzi do zgodności z normami UE” – wytłumaczył inżynier.

Czytaj również: Światowa produkcja mięsa zanotowała wzrost w 2021 roku

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023