PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Eksport wieprzowiny z USA utrzymuje wysoki poziom

Eksport wieprzowiny z USA utrzymuje wysoki poziom

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-12-14 21:00:00
Eksport wieprzowiny

Pomimo spadku dostaw do Chin, eksport wieprzowiny z USA zanotował udany rok ze względu na zwiększony popyt na innych rynkach.

Dostawy do Chin spadły o 23 procent w tym roku, lecz zostały zrekompensowane między innymi 30-procentowym wzrostem wolumenu do Meksyku. Dywersyfikacja rynku okazała się kluczowym czynnikiem dla eksporterów w czasach, gdy przemysł czerwonego mięsa stoi w obliczu bezprecedensowych wyzwań transportowych i rosnących kosztów produkcji.

Eksport wieprzowiny z USA uratowany dzięki dostawom do Meksyku

Chiny może nie importują dużo wieprzowiny z USA, ale rok 2021 zapowiada się kolejnym z rzędu, który był dobry dla amerykańskich eksporterów wieprzowiny. Eksport wieprzowiny i podrobów z USA był silny w okresie od stycznia do października, a wielkość handlu nawet nieznacznie przekroczyła rekordowy poziom 2,58 miliona ton w zeszłym roku.

Wielkość ta została osiągnięta pomimo 23-procentowego spadku eksportu na dawny rynek pierwotny, czyli Chiny, które zakupiły 618 tysięcy ton. Spadek ten został przede wszystkim skompensowany 30-procentowym wzrostem dostaw do Meksyku do poziomu 761 000 ton. Małe rynki w Kolumbii i na Filipinach również odnotowały silny wzrost.

„USMEF zawsze stawiał na pierwszym miejscu dywersyfikację rynku, co jest szczególnie ważne, w czasach gdy przemysł czerwonego mięsa stoi w obliczu bezprecedensowych wyzwań transportowych i rosnących kosztów produkcji” – powiedział prezes i dyrektor generalny Export Federation Dan Halstrom.

Warto podkreślić, że na spadający chiński import z USA ma wpływ rosnąca krajowa produkcja wieprzowiny.

Prognozy przewidują, że wolumeny dostaw wzrosną w 2022 roku

Eksport wieprzowiny w październiku wyniósł 226.206 tonEksport wieprzowiny 0213, czyli o 7 procent mniej niż przed rokiem – podczas gdy wartość eksportu spadła o 3,5 procenta do 618,8 miliona dolarów. Eksport do Meksyku nadal rósł w październiku, a dostawy osiągnęły nowy miesięczny najwyższy poziom 83 929 ton, o 38 procent więcej niż rok temu, podczas gdy wartość wzrosła o 37 procent do 143,8 miliona dolarów.

W październiku eksport do Meksyku wzrósł o 28 procent do poziomu 707 157 ton, o wartości 1,38 miliarda dolarów (wzrost o 55 procent). Eksport wyprzedza również rekordowe tempo ustanowione w 2017 roku, kiedy roczne dostawy do Meksyku przekroczyły 800 000 ton i przekroczyły 1,5 miliarda dolarów wartości.

Oczekuje się, że najnowsze prognozy USDA dotyczące eksportu amerykańskiej wieprzowiny (z wyłączeniem produktów ubocznych) spadną w tym roku o 1 procent, chociaż oczekuje się 3-procentowego odbicia w 2022 roku.

Czytaj też: Import wieprzowiny z Hiszpanii do Chin największy w Europie

meatinfo.ru/fot.Pixabay