PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Eksport wieprzowiny – Kanada notuje rekordowe wolumeny dostaw!

Eksport wieprzowiny – Kanada notuje rekordowe wolumeny dostaw!

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-16 21:00:00
Eksport wieprzowiny

Według raportu CDPQ-Pig Development Centre of Quebec, od stycznia do września 2020 roku eksport wieprzowiny i produktów mięsnych z Kanady osiągnął nieco ponad 1,1 miliona ton (wzrost o 18 procent w ciągu trzech kwartałów 2019 roku) i wygenerował około 3,75 miliarda dolarów przychodów (wzrost o 21 procent). Są to rekordowe liczby zarówno pod względem ilości, jak i wartości.

Eksport wieprzowiny – Chiny i Hongkong głównym źródłem wzrostu

Sprzedaż do Chin i Hongkongu jest głównym źródłem wzrostu eksportu wieprzowiny z Kanady. Przez trzy kwartały eksport wieprzowiny w tym kierunku wyniósł 488 tysięcy ton, a przychody ze sprzedaży przekroczyły 1,28 miliarda dolarów. Tym samym wzrost wolumenu osiągnął 115 procent, a pod względem wartości – 152 procent. Od czerwca do listopada obowiązywało jednak embargo na eksport kanadyjskiej wieprzowiny do Chin. Taka zmiana mogłaby zwiększyć całkowitą roczną sprzedaż zagranicznej wieprzowiny.

Ilości kanadyjskiej wieprzowiny wprowadzanej do Stanów Zjednoczonych i Japonii spadły odpowiednio o prawie 3 i 2 procent. Przychody nieznacznie wzrosły – odpowiednio o 1 i 4 procent. Eksport wieprzowiny do Wietnamu w ciągu trzech kwartałów wzrósł o 461 procent pod względem ilości i 577 procent pod względem wartości.

Czytaj też: Wieprzowina zanotowała wzrost spożycia w Rosji o prawie 6 procent!

Eksport wieprzowiny z USA utrzymuje rekordowe tempo

Eksport wieprzowiny utrzymał się w październikuEksport wieprzowiny 0212 w rekordowym tempie, wynika z danych opublikowanych przez USDA i opracowanych przez Amerykańską Federację Eksportu Mięsa (USMEF). Do października eksport z USA był o 15 procent wyższy od zeszłorocznego rekordowego tempa, wynoszącego 2,46 miliona ton, przy wartości o 16 procent do 6,33 miliarda dolarów.

W październiku eksport wieprzowiny wzrósł o 8 procent rok do roku do 242 536 ton, a jego wartość także wzrosła o 8 procent do 641,1 miliona dolarów. Październikowy eksport z redukcją masy mięśniowej odnotował dwucyfrowy wzrost na poziomie 201 723 ton (wzrost o 11 procent), przy skoku wartości o 10 procent do 551,8 miliona dolarów.

Wartość eksportu wieprzowiny wynosiła średnio 46,87 dolara na sztukę uboju w październiku, o 3 procent mniej niż rok temu. Lecz średnia ze stycznia do października pozostaje o 12 procent wyższa i wynosi 57,33 dolara. Eksport wieprzowiny stanowił 26 procent całkowitej produkcji w październiku.

Podczas gdy napięta sytuacja na rynku pracy nadal ogranicza specyfikę mięsa w postaci rozbioru i różnorodności dostępnego na eksport, popyt na czerwone mięso rośnie na wielu krytycznych rynkach. Na przykład październikowy eksport szynek z kością był bliski lipcowego rekordu i wzrósł o 50 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. To był niestabilny rok, pełen zmian w preferencjach konsumentów i dużej niepewności dla międzynarodowych nabywców. Jednak przemysł amerykański pozytywnie zareagował na te wyzwania, a dynamika popytu na czerwone mięso jest dość wysoka, gdy zbliżamy się do końca roku. Gdy zyski osiągnięte w handlu detalicznym w ciągu ostatnich kilku miesięcy połączą się z silniejszym ożywieniem w gastronomii, perspektywy wzrostu eksportu są bardzo obiecujące

– powiedział prezes i dyrektor generalny USMEF Dan Halstrom.

meatinfo.ru/fot.Pixabay/Depositphotos


Autor: Świat Rolnika

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń


Autor: Świat Rolnika

Atrezja odbytu u świń – nieuleczalny brak otworu odbytnicy


Autor: Sebastian Wroniewski

Womitoksykoza – zanieczyszczenie pasz, powodujące wymioty u świń


BULT SMOGOWICZE