PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Eksport mięsa z Hiszpanii do krajów spoza UE wzrósł o 53%

Eksport mięsa z Hiszpanii do krajów spoza UE wzrósł o 53%

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-01-20 08:00:00
Eksport mięsa

Eksport mięsa z Hiszpanii do krajów spoza UE wzrósł w zeszłym roku o 53% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Szczególnie duży wzrost zanotowała wieprzowina. Drugie miejsce pod względem dostaw zagranicznych zajmuje mięso drobiowe i przetwory mięsne. Warto zauważyć, że w 2020 roku hiszpańscy eksporterzy mięsa otworzyli nowe rynki, takie jak Nowa Zelandia i Argentyna.

Eksport mięsa z Hiszpanii

W ubiegłym roku hiszpański eksport mięsa poza UE wzrósł o 53%, osiągając 2 010 000 ton, a według oficjalnych źródeł głównym produktem mięsnym eksportowanym za granicę była wieprzowina.

W szczególności w 2020 roku do krajów trzecich wyeksportowano 1 830 tys. ton wieprzowiny, czyli o 61% więcej niż w 2019 roku. Drugie miejsce pod względem dostaw zagranicznych zajmuje mięso drobiowe i przetwory mięsne. Tym samym w ciągu roku wyeksportowano 82,6 tys. ton kurczaka i innego drobiu, czyli o 0,2% więcej niż przed rokiem.

Eksport mięsa i przetworów mięsnych ogółem wyniósł 50,46 tys. ton. To o 10% więcej niż w 2019 roku. W szczególności dostawy wołowiny wyniosły 31,7 tys. ton, o 0,1% mniej niż w 2019 r. Natomiast wolumen eksportu mięsa baraniego i koziego wyniósł 15,54 tys. ton (+ 40%).

Pod względem głównych kierunków dostaw pierwsze miejsce w rankingu zajmują Chiny, które sprowadziły 1 440 000 ton hiszpańskiego mięsa. Na drugim miejscu jest Japonia (114,5 tys. ton), a na trzecim Filipiny - 77,8 tys. ton. Warto zauważyć, że w 2020 roku hiszpańscy eksporterzy mięsa otworzyli nowe rynki, takie jak Nowa Zelandia i Argentyna.

Szczepan Wójcik: Polska aukcja skór zwierząt futerkowych przyniesie korzyści całemu polskiemu rolnictwu

Eksport mięsa – UE zwiększyła wolumeny dostaw pomimo pandemii

Pomimo globalnej pandemii koronawirusa, kraje Eksport miesaUnii Europejskiej były w stanie zwiększyć łączny eksport mięsa w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Według wstępnych danych Komisji Europejskiej eksport mięsa i produktów ubocznych, wzrósł o 616 tysięcy ton (czyli o 11,9 procenta) do 5,78 miliona ton. Jednak dane te nie obejmują Wielkiej Brytanii, ponieważ dane handlowe dotyczące Wielkiej Brytanii były dostępne tylko w niektórych przypadkach przed lipcem, a przepisy celne nie były jeszcze podobne do tych w typowym kraju trzecim. Faktem jest jednak, że sprzedaż wszystkich rodzajów mięsa od dostawców UE na wyspie znacznie spadła. Biorąc pod uwagę Wielką Brytanię jako kraj trzeci, pomimo częściowo niekompletnych danych, wzrost eksportu zmniejszył się o połowę do 294 000 ton w porównaniu z rokiem poprzednim.

Należy również zauważyć, że zwiększony eksport mięsa z UE w dużej mierze z wyjątkowego wzrostu eksportu wieprzowiny o 20 procent do 3,90 miliona ton. Było to spowodowane głównie wzrostem wysyłek do Chin, Hongkongu i Wietnamu, podczas gdy inni ważni klienci, tacy jak Japonia, Korea Południowa, Filipiny, a także Wielka Brytania kupowali znacznie mniej towarów we Wspólnocie. Z wyłączeniem Wielkiej Brytanii, przychody ze sprzedaży wieprzowiny na świecie wzrosły według Komisji Europejskiej o prawie 35 procent do 8,8 miliarda euro w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2019 roku.

meatinfo.ru/fot.pixabay


Autor: Michał Rybka

USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie


Autor: Świat Rolnika

POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF


Autor: Świat Rolnika

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń


BULT SMOGOWICZE