O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Dobrostan trzody chlewnej – warunki otrzymania płatności

dobrostan trzody chlewnej

Dobrostan trzody chlewnej jest częścią ekoschematu „dobrostan zwierząt”. Aby uzyskać płatność do loch czy tuczników trzeba spełnić warunki.

Aby uzyskać płatność do loch w ramach Krajowego Planu Strategicznego WPR lochy nie mogą być utrzymywane w systemie jarzmowym i należy zapewnić im zwiększoną o minimum 20% lub 50% powierzchnię bytową. Z kolei płatność do tuczników będzie przyznawana, jeśli będzie m.in. zwiększona powierzchnia bytowa.

Dobrostan trzody chlewnej w KPS

Aby uzyskać określone płatności w ramach KPS należy poprawić dobrostan trzody chlewnej. Jeśli chodzi o lochy, to warunkiem otrzymania płatności są utrzymanie zwierząt w systemie jarzmowym oraz zapewnienie zwiększonej powierzchni bytowej o minimum 20% lub 50%. Dodatkowe premiowane będą ścółka i odsadzanie prosiąt. Premie jednak będą możliwe tylko po spełnieniu warunków podstawowych, czyli zwiększonej powierzchni bytowej i ograniczeniu systemu jarzmowego. 

Niezbędnymi warunkami do uzyskania płatności do tuczników jest zwiększona powierzchnia bytowa o 20% lub 50%. Warunkiem jest również posiadanie tuczników, które pochodzą od loch utrzymywanych w gospodarstwach realizujących interwencję dotyczącą dobrostanu loch, albo tuczników, które pochodzą od loch utrzymywanych w siedzibie stada położonej nie dalej niż ok. 50 km od siedziby stada, w której będą utrzymywane tuczniki. 

dobrostan trzody chlewnej KPS

Dodatkowa płatność za realizacja dobrostanu loch i tuczników

Jeśli gospodartwa prowadzą cykl zamknięty świń i realizują dobrostan trzody chlewnej zarówno w przypadku loch oraz tuczników, to mogą liczyć na dodatkową płatność  do tucznika, kwalifikującego się do płatności w ramach dobrostanu tuczników i urodzonego w tym gospodarstwie.

Płatność będzie wynikać z systemu punktowego, w którym 1 pkt to 100 zł, czyli 22,57 EUR. W przypadku loch można zdobyć kolejno: 7,8 pkt/DJD za zwiększenie zwiększenie powierzchni bytowej (przelicznik na DJP = 0,5), 18,6 pkt/DJP za zwiększenie powierzchni bytowej o 50%(przelicznik na DJP = 0,5), 5,4 pkt/DJP za późniejsze odsadzanie młodych (przelicznik na DJP = 0,5) oraz 3,2 pkt/DJP za ściółkę (przelicznik na DJP = 0,5). 

Z kolei zwiększenie powierzchni bytowej o 20% u tuczników to możliwość zdobycia 1,3 pkt/DJP (przelicznik na DJP = 0,3), zwiększenie powierzchni bytowej o 50% to 2 pkt/DJP (przelicznik na DJP = 0,3), ściółka u tuczników daje możliwość uzyskania 2 pkt/DJP (przelicznik na DJP = 0,3), a cykl zamknięty to 1 pkt/DJP (przelicznik na DJP = 0,3).

Sprawdź również: Dobrostan świń – MRiRW wyjaśnia wątpliwości i interpretację przepisów

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023