O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Dobre informacje z rynków Unii Europejskiej! Żywiec wieprzowy zyskuje

Żywiec wieprzowy

Kolejne pozytywne sygnały rynkowe pojawiają się w krajach UE. Żywiec wieprzowy w II połowie 2022 roku pozytywnie wpłynie na rynek trzody chlewnej.

Uczestnicy rynku spodziewają się, że sytuacja na rynku poprawi się w drugiej połowie 2022 r. ze względu na zmniejszoną liczbę świń, niską podaż, niższe ceny paszy i stałą konsumpcję. Ze względu na upał coraz mniej świń trafia do rzeźni. W Hiszpanii masa uboju zmniejszyła się o 2,5 kg w porównaniu z rokiem poprzednim, a cena skupu wzrosła o 1 cent.

Sytuacja na rynku trzody chlewnej

Podobnie Francja podwyższyła cenę zakupu o 1 cent. Dania zwiększa dostawy wieprzowiny do Azji, co tłumaczy wzrost cen o 3 euro.

W Niemczech cena skupu na małej giełdzie wzrosła o 5 euro z rzędu, a rzeźnie pozostawiają własne cenniki na rzecz cen VEZG. Żywiec wieprzowy jest coraz droższy. Rynek jest w optymistycznym nastroju i oczekuje, że ceny wzrosną w nadchodzących tygodniach, chociaż 3 sierpnia 2022 r. ceny zakupów detalistów utrzymały się na poziomie 1,85 euro/kg (bc) przez pozostałą część roku.

Rynek krajowy jest bardziej zainteresowany żywą trzodą chlewną. Cena zakupu wzrasta co tydzień. Średnia krajowa w kategorii E przekracza 9 zł/kg.

Żywiec wieprzowy

Żywiec wieprzowy w Wielkiej Brytanii wymiera

Dane brytyjskiej Rady ds. Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) wskazują, że pogłowie świń w Wielkiej Brytanii dalej się kurczy. Przemysł mięsny w Wielkiej Brytanii stoi w obliczu znacznego niedoboru wieprzowiny produkowanej w kraju. Co niepokojące, najnowsze dane z AHDB pokazują, że pogłowie świń nadal spada. Do jesieni podaż tuczników zmniejszyłaby się o około 250 000 sztuk miesięcznie w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pomimo wzrostu cen trzody chlewnej hodowcy ponieśli znaczne straty z powodu bardzo wysokich kosztów paszy. W związku z tym zaczęli hodować mniej zwierząt lub zaprzestali działalności. Żywiec wieprzowy kurczy się.

AHDB przewiduje 6-procentowy spadek krajowej produkcji trzody chlewnej do 2022 roku. W 2023 r. nastąpi kolejny spadek o 9 procent, ponieważ w tym roku stado loch osiągnie najniższy poziom. W porównaniu z grudniem 2020 r. i grudniem 2022 r. jest około 65 000 loch mniej (odpowiednio 415 000 i 350 000 loch).

Czytaj również: Afrykański pomór świń zmorą hodowców. Niemcy chcą skrócenia postoju

POLPIG/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023