O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Cirkowiroza świń – powszechnie występująca i klinicznie groźna choroba

Cirkowiroza świń

Cirkowiroza świń to powszechna i bardzo groźna choroba świń występująca na całym świecie i wywoływana przez cirkowirus świń typu 2 (PCV2).

Pojawienie się wirusa zbiegło się w czasie z pojawieniem się nowego zespołu klinicznego świń zwanego poodsadzeniowym zespołem wyniszczenia wielonarządowego (PMWS). Od momentu pojawienia się PCV2 (i PMWS) stał się szeroko rozpowszechniony w najbardziej rozwiniętych gałęziach przemysłu trzody chlewnej na całym świecie.

Cirkowiroza świń to groźna choroba

Cirkowiroza świń została odnotowana w prawie każdym kraju, w którym istnieje znaczący przemysł produkcyjny. Jest to silnie związane z występowaniem PMWS, a także wydaje się mieć związek z zespołem zapalenia skóry i nefropatii świń (PDNS), zespołem chorób układu oddechowego świń (PRDC) i czasami niewydolnością rozrodczą.

Liczba zgłoszonych przypadków PCVAD wzrosła dość dramatycznie w ostatnich latach. PCVAD jest obecnie szeroko rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych, Europie i zgłaszany w większości obszarów produkcji świń. Sporadycznie zgłaszane są pozorne następstwa zakażenia wirusowego (być może PCV2), świńskiej dermatopatii i zespołu nefropatii (PDNS) o podłożu immunologicznym.

Eksperymentalne badania koinfekcji, jak również niepotwierdzone dowody sugerują, że cirkowiroza świń może zwiększać ciężkość zapalenia płuc wywołanego przez Mycoplasma hyopneumoniae, wirus świńskiej grypy, wirus zespołu rozrodczo-oddechowego świń (PRRS) i inne.

cirkowiroza świń

Objawy choroby

Objawy kliniczne choroby obejmują stopniowe wyniszczenie, niegospodarność, szorstką sierść, polipnedzenie, duszność, bladość, biegunkę i czasami żółtaczkę. Świnie, które zaatakowała cirkowiroza świń, zwykle umierają, a te, które przeżyły, są poważnie osłabione. Zarówno oznaki, jak i zmiany chorobowe, zgłaszane przez różnych badaczy, znacznie się różnią.

Nie ma swoistego leczenia świń z PCVAD. Jednak środki przeciwzapalne i/lub środki przeciwdrobnoustrojowe są czasami stosowane z pewnym powodzeniem w grupach świń doświadczających choroby. Szczepionki przeciwko cirkowirusowi świń typu 2 stały się komercyjnie dostępne w USA latem 2006 r. Doświadczenia terenowe wykazały, że szczepionki skutecznie zmniejszają ciężkość i częstość występowania PCVAD w wielu gospodarstwach. Czas szczepień i populacja, która ma zostać uodporniona (stada hodowlane, stado zastępcze, świnie rosnące) różni się w zależności od gospodarstwa w zależności od charakterystyki populacji dotkniętych chorobą i fizycznego funkcjonowania gospodarstwa.

Czytaj też: Szczepionka przeciwko ASF już niedługo? To byłby przełom

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023