O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-03-2022

Autor: Michał Rybka

Choroba obrzękowa atakuje prosięta zaraz po ich odsadzeniu

choroba obrzękowa

Choroba obrzękowa atakuje najczęściej prosięta dopiero co odstawione od loch. Najczęściej choroba pojawia się sporadycznie u poszczególnych osobników stada.

Przyczyną wystąpienia choroby obrzękowej u świń są pewne serotypy E. coli, kóre produkują niesamowicie silną toksynę (Stx2e). Zazwyczaj są to serotypy E. coli K88 (F4) lub F18. Toksyna działa w taki sposób, że powoduje uszkodzenia stosunkowo małych naczyń krwionośnych. Atakuje również te naczynia, które są w mózgu świni. To w konsekwencji prowadzi do gromadzenia się płynu, powstania obrzęki i w ostateczności śmierci. Choroba pojawia się zazwyczaj od 1 do 4 tygodnia po odsadzeniu.

Choroba obrzękowa u świń – objawy

Podostre lub ostre wystąpienie tejże choroby najczęściej rozpoznaje się po nagłej śmierci zwierzęcia, które przedtem nie wykazywało żadnych objawów. Niestety świnie padające na skutek choroby obrzękowej na ogół są w dobrym stanie.

Jednakże niektóre osobniki mogą wykazywać takie objawy jak: anoreksja, obrzęki powiek i okolicy czołowej głowy, a w wyniku obrzęku krtani niektóre świnie osobliwie kwiczą. Z kolei jeśli obrzęk dojdzie do mózgu, wtedy świnie dostają drgawek, ataksji oraz kładą się w ułożeniu bocznym podpartym i przebierają swoimi kończynami. Choroba obrzękowa dziesiątkuje świnie, a te, które przeżyją, są już do końca życia upośledzone.

Przedłużające się choroba może poskutkować pojawieniem się objaw klinicznych, które powracają w tej samej grupie świń. Najczęściej powraca ona po dalszej zmianie paszy, usunięciu tlenku cynku (ZnO) lub środków przeciwbakteryjnych z paszy.

Warto zaznaczyć, że podkliniczna forma tejże choroby także może wystąpić. W takim przypadku świnie są klinicznie zdrowe, jednakże występują u nich mikronaczyniowe zmiany na ciele, a ich wskaźnik wzrostu jest obniżony. Taki rodzaj choroby przejawia się wśród niejednorodnych grup świń na różnych stadiach ich produkcji.

choroba obrzękowa

Przyczyny i sposoby na zapobiegnięcie choroby

Specjaliści wymieniają dwie przyczyny pojawienia się choroby. Choroba obrzękowa może wystąpić w wyniku odsadzenia prosiąt od lochy i zmianą diety. Jej wystąpienie może być spowodowane również istniejącymi bakteriami i zanieczyszczeniami pomieszczeń, w których hodujemy świnie.

Pojawienie się objaw klinicznych jest równoznaczne ze śmiercią prosiąt, gdyż na ratunek jest po prostu za późno.

Eksperci tłumaczą, że leczenie choroby obrzękowej polega na unikaniu namnażania się patogenu oraz zmniejszaniu presji zarazka w środowisku. Należy przestrzegać ogólnych zasad kontroli zakażeń typu coli i biegunek po odsadzeniu. Można również spróbować izolować bakterie i określić ich wrażliwość na antybiotyk.

Innym wyjściem jest próba określenie czasu, kiedy choroba pojawiła się pierwszy raz, czyli np. 10 dni po odsadzeniu. Po określeniu czasu jej wystąpienia należy podawać leki w paszy lub wodzie 3-5 dni przed takim właśnie okresem. W ostateczności powinno się spróbować dostarczyć szczepionkę w sposób doustny. Podaje się ją w trakcie odsadzania prosiąt od lochy.

Czytaj także: Śmiertelność prosiąt – trzy ważne etapy, na które warto zwrócić uwagę

źródła:2trzy3.pl,shigatoxin.com.pl/fot.pexels.com

swiatrolnika.info 2023