PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Ceny trzody chlewnej w Niemczech nadal gwałtownie rosną

Ceny trzody chlewnej w Niemczech nadal gwałtownie rosną

Autor: Monika Faber 2022-03-25 15:00:00
Ceny trzody chlewnej

Ceny trzody chlewnej na niemieckim rynku cały czas rosną mimo lepszej oferty regionalnej. Jednakże, nadal produktów jest zbyt mało by zaspokoić popyt.

Zauważalne dopłaty w porównaniu z poprzednim tygodniem można było ponownie osiągnąć dla wszystkich artykułów, informuje w tym tygodniu Stowarzyszenie Stowarzyszeń Producentów (VEZG). Według doniesień trwają już przygotowania do sezonu grillowego. Oczekuje się, że obecna sytuacja na rynku utrzyma się w nadchodzącym tygodniu, aby możliwe były dalsze premie, uważają eksperci VEZG. Pozytywny trend zaznaczył się już we wtorek. Średnia cena na internetowym rynku świń przekroczyła próg 2,00 euro.

Podobna sytuacja rynkowa w całej Europie

„To pokazuje na rynku spot, że istnieje możliwość dalszej poprawy cen trzody chlewnej” – mówi ISN w swojej ocenie aukcji. Przyjemny wzrost cen nie może jednak przesłaniać faktu, że ceny trzody chlewnej wynoszące od 2,40 do 2,60 euro są niezbędne, aby pokryć gwałtownie rosnące koszty produkcji.

Ceny trzody chlewnej nadal rosły również w innych krajach europejskich. W wielu krajach spadają ograniczenia związane z koroną, Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a pogoda zachęca do grillowania, a stadiony piłkarskie znów się zapełniają – wyjaśnia grupa interesu hodowców trzody chlewnej o aktualnym zwyżce cen.

Ponadto europejscy eksporterzy zgłaszają dobry popyt z Azji, chociaż Chiny nie kupują jeszcze większych ilości. ISN zauważa, że rosnący popyt na rynku krajowym przewyższa dostępną podaż w większości krajów UE.

Ze względu na bardzo wysokie koszty energii, transportu i paszy, hodowcy trzody chlewnej nadal są na minusie, pomimo wyższych cen w ostatnich tygodniach. Ponadto dynamika cen nieco zwolniła, a wzrosty cen ponownie „normalizują się”, mówi ISN.

W okresie od 24 marca do 30 marca VEZG podał cenę trzody chlewnej w wysokości 1,92 EUR za punkt indeksowy. W porównaniu z poprzednią ofertą ceny wzrosły o 7 gentów. Za trzy tygodnie to o 60 centów więcej. Przedział cenowy wynosi teraz od 1,92 do 1,97 euro za kg i wskazuje na dalszy wzrost cen.

Ceny trzody chlewnej ponownie rosną o 7 centów

Przy 235.400 świniach, liczba świń zarejestrowanych do obrotu była podobna jak w poprzednim tygodniu, z czego 235.500 świń zostało rozliczonych. Opóźnienie podaży w stosunku do popytu jest jedną z głównych przyczyn dalszego wzrostu ceny trzody chlewnej. Średnia masa ubojowa została podana jako 97,5 kg. To o 0,6 kg wyższa waga ubojowa w porównaniu z poprzednim tygodniem – i wskazuje, że wielu tuczników ostatnio powstrzymywało świnie – jeśli to możliwe – lub dostarczało je nieco później.

Asortyment prosiąt, który nie jest zbyt obszerny, nadal można szybko sprzedać pomimo nieco mniejszego popytu. VEZG informuje, że ceny nadal rosną w 12. tygodniu kalendarzowym. W związku z ciągłym wzrostem cen trzody chlewnej, prosięta również powinny dalej rosnąć w przyszłym tygodniu, choć w mniejszych krokach. Cena za 25 kg prosiąt (grupa 200) w okresie od 21 marca do 27 marca została podana jako 58 euro za sztukę. To cena prosiąt, która była o 3 euro wyższa niż w poprzednim tygodniu.

Niewielki asortyment loch rzeźnych bardzo szybko i łatwo znajduje nabywców. Ceny nadal rosną w nowym tygodniu uboju, donosi VEZG. Za okres od 24 marca do 30 marca cena została podana jako 1,30 euro za kg SG. W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnia cena została podwyższona o kolejne 10 groszy. Przedział cenowy wynosił od 1,25 do 1,40 i, podobnie jak w przypadku świń, nadal wykazuje wyraźny trend wzrostowy.

Czytaj również: WIR: Produkcja żywca wieprzowego nadal nieopłacalna

agrarheute.com /fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Saksonia wyda ponad 23 mln euro na walkę z ASF


Autor: Świat Rolnika

Handel trzodą chlewną w UE utrudniony przez przepisy


Autor: Magdalena Podgórska

UOKiK wziął się za tucz kontraktowy. Wszczął postępowanie przeciwko dużej firmie


BULT SMOGOWICZE