O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny skupu żywca wieprzowego nadal pozostają wysokie

Ceny skupu żywca

Ceny skupu żywca wieprzowego pozostają wysokie z powodu braku wzrostu podaży w krajach Unii Europejskiej przy zwiększonym popycie spowodowanym Wielkanocą.

Jednak, rzeźnie mają duże problemy z pełnym wykorzystaniem swojego potencjału, ponieważ w tym samym czasie drożeją inne rodzaje mięs i one podtrzymują chęć kupna wieprzowiny. Niektóre zakłady rozważają ograniczenie ubojów do jedynie 4 dni w tygodniu ze względu na małą podaż.

Trudności producentów wieprzowiny

Jest coraz więcej trudności by przełożyć koszty skupu żywca na ceny pochodnych produktów zarówno na wewnętrznym rynku unijnym jak w handlu na rynkach globalnych. Ceny skupu żywca w wielu krajach unijnych nie rosną w tym samym tempie. Francuska giełda ISN podaje ceny skupu wieprzowiny po uboju w stosunku do cen z poprzedniego tygodnia. W takim przypadku ceny we Francji wzrosły o 11 centów, w Dani o 10 centów, w Hiszpanii o 7 centów, w Belgii o 3 centy, natomiast w Holandii o 2 centy. W Niemczech wzrost popytu w stosunku do podaży jest wyraźnie widoczny. Cena tuczników u naszych zachodnich sąsiadów wzrosła o 3 centy.

Hodowcy trzody chlewnej zwracają uwagę na dynamiczne wzrosty kosztów paszy, energii i transportu, ale nie do końca rozumieją zasadność stosowania dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny w świetle aktualnego rynku.

Ceny skupu żywca i ceny trzody chlewnej

Ceny trzody chlewnej jak i ceny skupu żywca na niemieckim rynku cały czas rosną mimo lepszej oferty regionalnej. Jednakże, nadal produktów jest zbyt mało by zaspokoić popyt.

Zauważalne dopłaty w porównaniu z poprzednim tygodniem można było ponownie osiągnąć dla wszystkich artykułów, informuje w tym tygodniu Stowarzyszenie Stowarzyszeń Producentów (VEZG). Według doniesień trwają już przygotowania do sezonu grillowego. Oczekuje się, że obecna sytuacja na rynku utrzyma się w nadchodzącym tygodniu, aby możliwe były dalsze premie, uważają eksperci VEZG. Pozytywny trend zaznaczył się już we wtorek. Średnia cena na internetowym rynku świń przekroczyła próg 2,00 euro.

„To pokazuje na rynku spot, że istnieje możliwość dalszej poprawy cen trzody chlewnej” – mówi ISN w swojej ocenie aukcji. Przyjemny wzrost cen nie może jednak przesłaniać faktu, że ceny trzody chlewnej wynoszące od 2,40 do 2,60 euro są niezbędne, aby pokryć gwałtownie rosnące koszty produkcji.

Ceny trzody chlewnej nadal rosły również w innych krajach europejskich. W wielu krajach spadają ograniczenia związane z koroną, Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a pogoda zachęca do grillowania, a stadiony piłkarskie znów się zapełniają – wyjaśnia grupa interesu hodowców trzody chlewnej o aktualnym zwyżce cen.

Czytaj również: Ukraińscy hodowcy świń zwrócili się z apelem o pilną pomoc

Polpig.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023