PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Cena tuczników w górę. ASF pokrzyżuje plany hodowców?

Cena tuczników w górę. ASF pokrzyżuje plany hodowców?

Autor: Magdalena Podgórska 2022-07-05 10:45:00
ceny tuczników

W notowaniach krajowych średnia cena tuczników w klasie E wynosi ok. 8,70 zł/kg (+0,10) t/t. – piszą eksperci rynku trzody chlewnej z POLPIG. 

„Europejski rynek żywca wieprzowego stopniowo ożywia się za sprawą rosnącego popytu na produkty wieprzowe, zwłaszcza świeże mięso. Zwiększony popyt w krajach Europy Centralnej i Północnej związany jest ze wzrostem spożycia produktów wieprzowych przeznaczonych do grillowania. Kraje Europy południowej przyzywają najazd turystów, którzy konsumują więcej wieprzowiny. Jednocześnie podaż żywca maleje za sprawą upałów i związanych z nim słabszych przyrostów masy ciała. Wyraźnie zauważalny jest spadek wagi ubojowej tuczników.” – pisze POLPIG. 

Ceny tuczników rosną

Jak donosi POLPIG, ceny tuczników rosną w większości analizowanych państw. 

„Ceny skupu wzrosły w większości krajów unijnych. W notowaniach ISN w 26 tygodniu we Francji cena wzrosła (+5₵), w Hiszpanii (+4₵), w Irlandii (+4₵), w Holandii (+3₵), Belgii (+3₵), w Austrii (+3₵). W Danii notowania nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego tygodnia. W Niemczech ostatniej po podwyżce ceny skupu tuczników w 25 tygodniu cena została utrzymana na poziomie 1,85 €/kg (wbc).” – czytamy w komunikacie branży. 

Także w Polsce rośnie cena tuczników. Hodowcy wciąż są jednak pełni pesymizmu w związku z powrotem ognisk afrykańskiego pomoru świń. 

„W notowaniach krajowych średnia cena tuczników w klasie E wynosi ok. 8,70 zł/kg (+0,10) t/t. Wzrosty cenowe nie są spektakularne, ale przy spadających cenach zbóż poprawiają nastroje producentów trzody chlewnej. Decyzje o wstrzymywaniu zasiedlania tuczarni nie są już takie oczywiste. Niepokoi dalszy wzrost ognisk ASF u świń, których zgodnie z informacją GIW jest już 7 w bieżącym roku.” – pisze POLPIG. 

ceny tuczników

Czytaj także: Wykryto kolejne dwa ogniska ASF. Koszmar hodowców powraca

Polpig/fot, pexels