PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / ASF wykryty w Niemczech, zaledwie 6 km od francuskiej granicy

ASF wykryty w Niemczech, zaledwie 6 km od francuskiej granicy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-26 23:00:00
ASF

Ognisko zakażenia afrykańskim pomorem świń (ASF) wykryto w Niemczech na terenie hodowli położonej 6 km od francuskiej granicy.

Jak dotąd nie stwierdzono zakażenia u dzików w pobliżu tego ogniska – poinformował w czwartek resort rolnictwa Francji, który zapowiedział utworzenie grupy kryzysowej. Od stycznia 2020 roku przypadki zakażenia wirusem wykryto w 38 krajach na pięciu kontynentach, stwierdzono ponad 1,1 mln zakażeń u świń hodowlanych i ponad 34 tys. u dzików.

ASF w Niemczech

W porozumieniu z Komisją Europejską władze Niemiec wprowadziły w okolicach, w których wykryto ASF, strefę ochronną. Zapowiedziały też wzmożony nadzór i poszukiwania zwłok zakażonych dzików.

Afrykański pomór świń, wywoływany przez wirusa (ASFV) z rodziny Asfarviridae, zabija zakażone zwierzę w ciągu 10 dni po zakażeniu. Nie istnieje szczepionka na ASF, nie ma też metody jego leczenia. Wirus nie przenosi się na ludzi, ale pozostaje obecny w mięsie i wędlinach przez ponad dwa miesiące – podaje AFP.

Na walkę z wirusem – badania weterynaryjne, utylizację padłych świń i dzików, a także redukcję populacji dzików – co roku wydaje się dziesiątki milionów euro.

ASF

Czytaj też: Główny Lekarz Weterynarii: W tym roku nie było ogniska ASF u świń

PAP/fot.pixabay


Cirkowiroza świń – powszechnie występująca i klinicznie groźna choroba

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 01:00:00

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 09:00:00

Saksonia wyda ponad 23 mln euro na walkę z ASF

Autor: Świat Rolnika 2022-06-25 13:30:00

BULT SMOGOWICZE