PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / ASF w Polsce: 111 nowych ognisk wykrytych u dzików

ASF w Polsce: 111 nowych ognisk wykrytych u dzików

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-06-16 06:30:00
ASF

Oficjalne dane na temat afrykańskiego pomoru świń (ASF) ponownie zrobiły wyraźny skok w naszym. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne 111 ognisk wirusa z łącznie 184 martwymi dzikami w ciągu zaledwie jednego tygodnia, ponad dwa razy więcej niż zgłoszono w ciągu siedmiu dni w ciągu ostatnich kilku tygodni.

ASF w Polsce: 1650 ognisk u dzików od początku roku

Presja epidemiologiczna w Polsce pozostaje wysoka. Od początku roku zarejestrowano już ponad 1650 przypadków ASF u dzików i dwa w gospodarstwach.

Czytaj też: Afrykański pomór świń – aktualne przypadki na świecie

ASF w Polsce: Niemcy zaniepokojeni wysoką liczbą ognisk w przygranicznych województwach

Z niemieckiego punktu widzenia niepokojące jestASF 0241 to, że w samym województwie lubuskim w minionym tygodniu zgłoszono prawie 80 ognisk. Graniczy bezpośrednio z Brandenburgią i Saksonią. Niezwykle ważne jest zapobieganie przemieszczaniu się zwierzyny łownej między Niemcami a Polską.

Ministrowie rolnictwa krajów związkowych najwyraźniej też tak to postrzegają. Na konferencji ministrów rolnictwa (AMK) w zeszły piątek szefowie departamentów uzgodnili model oparty na solidarności, dzięki któremu można finansować budowę ogrodzeń dla zwierząt, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Rdzeniem modelu jest rozkład kosztów oparty na kombinacji parametrów odsetka świń trzymanych w danym kraju związkowym w połączeniu z kluczem Königsteina.

agrarheute.com/fot.Pixabay