PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / ASF w Niemczech: Bariera 3000 przypadków u dzików przekroczona

ASF w Niemczech: Bariera 3000 przypadków u dzików przekroczona

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-12-27 14:30:00
ASF

Władze niemieckich landów zgłaszają kolejne przypadki ASF u dzików prawie codziennie. Obecnie w Niemczech jest już ponad 3000 potwierdzonych przypadków wirusa.

Saksonia po ostatnich potwierdzonych przez Instytut Friedricha Loefflera odkryciach wirusa u padłych dzików rozszerzyła główny obszar w powiecie Miśni. Nowe przypadki zostały również potwierdzone w Brandenburgii. Natomiast Meklemburgia-Pomorze Przednie nie zgłosiła podejrzanych przypadków w ostatnich dniach.

ASF nadal rozszerza swój zasięg na terenie Niemiec

Na krótko przed przełomem roku Niemcy przekroczyłyASF 0226 kolejną psychologiczną barierę. Liczba przypadków ASF u dzików wzrosła do ponad 3000. Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia są nadal dotknięte epidemią wirusa.

Ostatnie przypadki potwierdził Instytut Friedricha Loefflera (FLI) w Brandenburgii i Saksonii. Większość znalezisk pochodzi z Frankfurtu (Oder) Stadt w Brandenburgii oraz z saksońskiego powiatu Görlitz. Meklemburgia-Pomorze Przednie nie zgłosiła podejrzanych przypadków w ostatnich dniach.

Po wybuchu epidemii u dzików na zachód od autostrady 13 w Saksonii, władze landu rozszerzyły główny obszar w powiecie miśnieńskim. Obszar podstawowy jest częścią strefy wykluczenia II (obszar zagrożony) i obejmuje części gmin Ebersbach, Lampertswalde, Radeburg, Schönfeld i Thiendorf w powiecie Miśnia oraz gminę Laußnitz w powiecie Bautzen.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Komisja Europejska ogłosiła zmiany obszarów z ograniczeniami ASF.

Czytaj też: Afrykański pomór świń – czeskie gospodarstwa postawione w stan gotowości

agrarheute.com/fot.Pixabay