PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / ASF – ONZ ostrzega przed zagrożeniem dla krajów amerykańskich

ASF – ONZ ostrzega przed zagrożeniem dla krajów amerykańskich

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-05 05:01:31
ASF

Pierwsze przypadki ASF zostały zgłoszone w obu Amerykach, ostrzegła Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). ONZ ostrzega przed zagrożeniem afrykańskim pomorem świń dla krajów amerykańskich.

ONZ ostrzega przed ASF

Notatka wydana przez biuro regionalne FAO wzywa kraje amerykańskie do zwiększenia środków zapobiegawczych w celu uniknięcia epidemii ASF.

Eksperci wyjaśnili, że ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub spożywanie produktów ze świń, ale może powodować poważne szkody gospodarcze i podważać bezpieczeństwo żywnościowe.

Choroba ta występuje na wszystkich kontynentach i rozprzestrzeniła się na ponad 50 krajów w Afryce, Europie, Azji i Pacyfiku.

Biorąc pod uwagę wysoką śmiertelność zwierząt, rozprzestrzenianie się i endemiczne utrzymywanie się afrykańskiego pomoru świń, choroba może poważnie wpłynąć na produkcję trzody chlewnej, a także krajowy i międzynarodowy handel.

– czytamy w nocie.

FAO wezwała do zwiększenia kontroli granicznych, aby zapobiec przemieszczaniu świń i produktów wieprzowych, a także do wzmocnienia środków bezpieczeństwa biologicznego na fermach świń.

ASF eliminuje farmy w Polsce! Ponad 30 nowych ognisk

ASF pojawił się na kontynencie amerykańskim

Po raz pierwszy od 40 lat na kontynencie amerykańskimASF odnotowano przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF). Stało się to na Dominikanie. Teraz eksperci twierdzą, że weterynarzom w Ameryce Południowej i Północnej będzie trudniej oprzeć się niebezpiecznej infekcji, ponieważ według nich wirus po raz kolejny „zademonstrował swój transgraniczny potencjał i zagrożenie”.

Służby weterynaryjne stają przed żmudnym, tytanicznym zadaniem ustalenia, w jaki sposób wirus przedostał się na kontynent. Może przywieźli go turyści, a może przemytnicy lub nielegalni migranci.
Klasyczny pomór świń był obecny na Dominikanie prawie 40 lat temu, ale ASF zmienia wszystko. Ameryka Północna nie jest już wolna od wirusa, który ogarnął świat, a tylko 800 mil oddziela amerykańskie świnie od choroby.

Podróżnym nie wolno importować produktów wieprzowych do Stanów Zjednoczonych. Nawet śmieci lotnicze są sprawdzane pod kątem transmisji wirusa. W ciągu czterech lat ASF rozprzestrzenił się z Chin do prawie każdego zakątka świata, ale nie do Ameryki Północnej. W każdym razie jeszcze nie.

meatinfo.ru/fot.pixabay


Autor: Michał Rybka

USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie


Autor: Świat Rolnika

POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF


Autor: Świat Rolnika

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń


BULT SMOGOWICZE