O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – Wielkopolska Izba Rolnicza interweniuje u Ministra Rolnictwa

ASF

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, w dobie zapaści rynkowej w sektorze produkcji trzody chlewnej, ważne jest likwidowanie wszelkich barier biurokratycznych, które zapaść tę mogą tylko pogłębiać. W ostatnim czasie zakłady przetwórcze, które eksportują wieprzowinę zaczęły wymagać od rolników ze strefy niebieskiej zaświadczeń o spełnianiu standardów i procedur zwalczania ASF, zgodnych z nowym rozporządzeniem UE.

ASF – WIR apeluje o zmianę procedur

Jak dodaje Wielkopolska Izba Rolnicza, według polskich przepisów, jest jeszcze czas na dostosowanie się gospodarstw do tych przepisów, a polskie rozporządzenie nie nakłada w ogóle takiego obowiązku na producentów świń z I strefy (niebieskiej). Dodatkowo, procedury przemieszczania trzody chlewnej pomiędzy strefami ASF są bardzo sztywne i nie pozwalają na wyjątkowe potraktowanie rolnika, który produkuje prosięta w budynku znajdującym się w strefie czerwonej do oddalonego o 3 km budynku w strefie niebieskiej.

Nikt nie potrafi powiedzieć, co można zrobić z takimi prosiętami, które przerastają a warunki dobrostanu tych zwierząt znacząco się pogarszają. Mamy też sygnały od rolników o rozbieżnościach w interpretacji przepisów nowego rozporządzenia 605 przez służby weterynaryjne z różnych powiatów. W związku z tymi sygnałami wystosowaliśmy pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o pilne uregulowanie tych kwestii.

– informuje WIR, która wysłała pismo w sprawie procedur ASF.

Indie nie zgadzają się, by określeniem „mleko” nazywać wege-napoje

ASF – na rolniku ciąży masa obowiązków

Jak informuje WIR w swoim piśmie w sprawie procedur ASF, ASF to na rolniku nadal jednak ciąży obowiązek dostosowania się do obowiązujących przepisów, tj. posiadania ogrodzenia, planu bezpieczeństwa biologicznego oraz wyznaczenia stref czystych i brudnych, przy jednoczesnym braku nakazu uzyskania dodatkowego pozwolenia od PLW na przemieszczenie świń z obszaru I poza ten obszar. Z drugiej strony nadal obowiązuje przepis który mówi, że muszą być spełnione te dodatkowe warunki, aby przemieszczać świnie i/lub mięso świń z obszaru I poza granice Polski. Niestety lekarze weterynarii nie mogą wystawić rolnikom zaświadczeń, wymaganych przez zakłady przetwórcze, w związku z brakiem zatwierdzenia planów biologicznych przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

W związku z zaistniałą sytuacją, zwracamy się z prośbą o pilne uregulowanie wskazanego problemu, powodującego narastanie niespójności na linii rolnik-inspekcja weterynaryjna- rzeźnia.

– apeluje WIR.

ASF – inne problemy proceduralne

Zwracamy się również z prośbą o podjęcie działań na forum Komisji Europejskiej w celu bardziej elastycznego podejścia do zarządzania strefami ASF. Zgłaszają się do nas rolnicy, którzy w swoim gospodarstwie produkują prosięta w obiekcie położonym w strefie czerwonej a tuczą je w obiekcie położonym w strefie niebieskiej. W takim przypadku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie ma żadnej możliwości przemieszczenia tych zwierząt. Prosięta przerastają i obiekt przestaje spełniać warunki dobrostanu. W takich, szczególnych przypadkach, powinna istnieć możliwość przemieszczenia zwierząt pod szczególnym nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii.

– czytamy w piśmie w sprawie procedur ASF.

Zwracamy również uwagę na bardzo różne interpretowanie przepisów rozporządzenia 605 przez poszczególnych powiatowych lekarzy weterynarii. Ten problem pojawił się w trakcie szkoleń z tego zakresu organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, wspólnie z służbami weterynaryjnymi.

– dodaje WIR.

wir.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023