PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / ASF problemem we Włoszech. Wirus wpływa negatywnie na krajowe ceny

ASF problemem we Włoszech. Wirus wpływa negatywnie na krajowe ceny

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-01-17 10:30:51
ASF

Rynek wieprzowiny w UE nie przejawiał zbyt dużej aktywności. Wyjątkiem były Włochy, gdzie problem z wirusem ASF oddziałuje na krajowe ceny skupu żywca.

Zamiast wzrostów cen skupu ubojnie obniżyły stawki dla tuczników o 10 groszy do średnio 5,60 zł/kg kl. E przy stosunkowo niewielkiej podaży żywca. Holandii notowane są utrudnienia logistyczne z powodu uderzenia fali koronawirusa. W Danii cena skupu nie została zmieniona pomimo 14-dniowego okresu oczekiwania na odbiór świń z ferm przeznaczonych do uboju. Francja natomiast rozpoczęła rok licznymi kampaniami reklamowymi.

ASF wpływa na rynek świń

Jak wskazuje Krajowe Zrzeszenie Pracodawców - ProducentówASF 0101 Trzody Chlewnej, w Niemczech, pomimo utrzymania ceny VEZG na poziomie 1,23 €/kg (wbc), na krótko pojawił się optymizm co do wzrostu cen w kolejnych tygodniach. Jednak niespodziewanie pojawiła się informacja o ogniskach ASF u dzików we Włoszech, co spowodowało niepewność na rynku.

,,We Włoszech potwierdzono dotychczas zakażenie u 9 dzików. Problem polega na tym, że w rejonie Ligurii znajduje się największa populacja dzików w tym kraju. Jeżeli choroba rozprzestrzeni się na inne rejony Włoch, istnieje ryzyko przeniesienia wirusa do Francji. Pocieszające jest jedynie to, że na obszarze objętym infekcją występuje niewielka liczba świń i ferm trzody chlewnej. Nie wiadomo jak wirus przeniósł się na północ Włoch. Wszystko wskazuje na czynnik ludzki. Potwierdzono, że przyczyną infekcji jest wirus kontynentalny o genotypie 2 i nie jest on powiązany z tym, który o wielu lat występuje na Sardynii” – wskazuje Krajowe Zrzeszenie Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.

,,W notowaniach krajowych również zapanowało zamieszanie. Zamiast wzrostów cen skupu ubojnie obniżyły stawki dla tuczników o 10 groszy do średnio 5,60 zł/kg kl. E przy stosunkowo niewielkiej podaży żywca. Dodatkowo odczuwalny jest zwiększony import wieprzowiny z krajów zachodnich” – dodaje POLPIG.

Czytaj też: Objawy ASF – działanie w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby w stadzie

polpig.pl/fot.pixabay