O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – w ciągu 2 tygodni wykryto 114 ognisk na świecie

ASF

114 ognisk ASF wykryto na całym świecie w ciągu zaledwie 2 tygodni. 74 nowych ognisk odnotowano w Europie i 40 w Azji. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) nowe lub trwałe ogniska choroby odnotowano w 23 krajach w Europie, Azji i Afryce.

ASF na świecie

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), między 25 grudnia a 7 stycznia na całym świecie zgłoszono 114 nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń. To prawie połowa liczby z poprzednich dwóch tygodni, kiedy zgłoszono ich 218.

Całkowita liczba obszarów uznanych za niebezpieczne wzrosła z 7 865 do 7 927, z czego 4 228 dotyczyło tylko Rumunii, a 1 336 - Wietnamu. 74 nowych ognisk ASF odnotowano w Europie i 40 w Azji. Według organizacji nowe lub trwałe ogniska choroby odnotowano w 23 krajach w Europie, Azji i Afryce.

W szczególności w Europie wirus zaatakował następujące kraje: Niemcy, Łotwa, Mołdawia, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia i Ukraina. Niemcy jako ostatni zgłosili afrykański pomór świń. Po raz pierwszy chorobę odnotowano tam we wrześniu 2020 roku. Obecnie liczba przypadków w kraju osiągnęła 480, wszystkie z nich są związane z zachorowalnością wśród dzików.

Marek Jakubiak: dlaczego urzędnicy ścigają poszkodowanych przez covid przedsiębiorców?

ASF – polscy naukowcy przetestowali skuteczność środków chemicznych

Polscy naukowcy testowali skuteczność szeregu ASFzwiązków chemicznych przeciwko wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zespół chciał dokładniej zbadać te związki, ponieważ środki czyszczące i bioasekuracyjne są jedynymi narzędziami, które producenci mogą zastosować przeciwko wirusowi, w przypadku braku szczepionki. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Badane substancje obejmowały:

  • formaldehyd;
  • podchloryn sodu;
  • sodę kaustyczną;
  • glutaraldehyd;
  • fenol;
  • chlorek benzalkoniowy;
  • peroksymonosiarczan potasu; i
  • kwas octowy

Ten konkretny wybór został dokonany na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) i wcześniejszych badań środków dezynfekujących na powierzchniach.

Większość związków inaktywowała wirusa w zalecanych stężeniach

– przekazali naukowcy.

W celu zmniejszenia cytotoksyczności tych 4 substancji zastosowano kolumny Microspin S-400 HR, dzięki czemu można było wykazać redukcję miana wirusa ASF o 4 logarytmy.

Podchloryn sodu, aldehyd glutarowy, soda kaustyczna i peroksymonosiarczan potasu wykazały najlepsze wskaźniki inaktywacji ASF, osiągając redukcje miana o ponad 5 log. Pomimo mikrofiltracji, wirusobójczego działania formaldehydu nie można było ocenić ze względu na jego wysoką cytotoksyczność

– podał zespół.

Naukowcy podkreślili, że czyszczenie jest szczególnie ważne, ponieważ usuwanie zabrudzeń zapewnia poprawę skuteczności badanych związków chemicznych.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023