PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Afrykański pomór świń – aktualne przypadki na świecie

Afrykański pomór świń – aktualne przypadki na świecie

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-06-04 09:15:00
Afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń (ASF) rozprzestrzenia się na całym świecie. Farma komercyjna została po raz pierwszy dotknięta w Malezji, a chińscy naukowcy odkryli cztery naturalne warianty wirusa ASF. W Polsce zagrożona jest kolejna hodowla świń.

Afrykański pomór świń – świnie hodowlane ponownie dotknięte wirusem w Polsce

Po raz drugi w tym roku afrykański pomór świń (ASF) wybuchł w populacji świń w Polsce. Świnie na fermie w Wielkopolsce uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Ognisko znajduje się w miejscowości Międzychód, około 110 kilometrów od granicy z Niemcami.

Wszystkie 3000 zwierząt w gospodarstwie jest obecnie uśmiercanych i podejmowane są dalsze środki bezpieczeństwa biologicznego. Trzy ogniska ASF u dzików zostały niedawno zgłoszone w bezpośrednim sąsiedztwie fermy. Zwróciło to uwagę ekspertów, ponieważ są to pierwsze przypadki w Wielkopolsce od września 2020 roku.

Czytaj też: MRiRW: rośnie ryzyko pojawienia się wirusa ASF

Afrykański pomór świń – nowa epidemia w Malezji i nowe warianty w Chinach

Malezja donosi o pierwszym wybuchu afrykańskiegoAfrykanski pomor swin 026 pomoru świń w gospodarstwie handlowym. Według oficjalnego raportu weterynaryjnego Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), 54 z 450 świń na fermie w dystrykcie Sandakan padło. Pozostałe zwierzęta zostały uśmiercone, a ich tusze zutylizowane.

Indonezja również potwierdza nowe przypadki. Afrykański pomór świń zabił ponad 1000 świń w gubernatorstwie Manokwari w prowincji Papua Zachodnia.

Chińscy naukowcy odkryli co najmniej cztery naturalne warianty wirusa ASF genotypu II . Są one mniej śmiertelne dla świń niż poprzednie szczepy typu 1. Dlatego utrudniają kontrolę i eliminację choroby .

Zdaniem naukowców najnowsze warianty prawdopodobnie nie są nowe, ale od pewnego czasu odpowiadają za uporczywe, przewlekłe infekcje i zgony na fermach świń.

Po raz pierwszy od grudnia 2020 roku Rosja zgłosiła wybuch afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń domowych. Choroba zwierząt wykryto w podwórku z sześciu świń w Samara Oblast na południowym zachodzie kraju, w pobliżu granicy kazachskiej. Tam ASF wybuchł u dzików w lutym.

W sumie w krótkim czasie u świń domowych wystąpiło pięć ognisk. Dotyczy to między innymi hodowli świń z 15 000 zwierząt w obwodzie tambowskim, również w południowo-zachodniej Rosji.

agrarheute.com/fot.Pixabay


POLPIG: Gnojowica powinna być bardziej dostępna w obrocie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 07:00:00

Cirkowiroza świń – powszechnie występująca i klinicznie groźna choroba

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 01:00:00

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 09:00:00

BULT SMOGOWICZE