PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /Stadnina koni Janów Podlaski silna jak nigdy dotąd! Hejterzy odpuszczą?

Stadnina koni Janów Podlaski silna jak nigdy dotąd! Hejterzy odpuszczą?

Autor: Robert Wyrostkiewicz 2020-07-19 14:01:47
Stanina Koni Janów Podlaski

Stadnina koni w Janowie Podlaskim miała stać się egzemplifikacją fatalnych rządów Prawa i Sprawiedliwości. Przez lata relacjonowano każdy upadek konia i śmierć w stadninie, tak, jakby za każdym takim zdarzeniem stał sam prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Tymczasem totalna opozycja musi przełknąć zupełnie inną informację ze stadniny koni w Janowie Podlaskim.

Stadnina koni Janów Podlaski przeżywa renesans

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, wielokrotnie obalał spiskowe teorie dotyczące stadniny koni w Janowie Podlaskim, ale też zapowiadał, że za faktyczne błędy muszą odpowiedzieć konkretne osoby. Jak wygląda stanina koni Janów Podlaski dzisiaj?

W narodowym czempionacie koni arabskich w Janowie Podlaskim weźmie udział rekordowa liczba 150 koni 40 właścicieli, w większości z prywatnych hodowli – powiedział w piątek na wideokonferencji prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk

czytamy na PolsatNews.pl

Czytaj także: Stadnina koni w Janowie Podlaskim. Ardanowski: ciągłe ataki ze strony polityków mają głębszy sens

Stadnina koni w Janowie Podlaskim na topie

Organizatorzy ze stadniny koni w Janowie zapowiadają, że niebawem odbędzie się 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi.

Pokaz zostanie zrealizowany w dniach 7-9 sierpnia, gdzie 9 sierpnia zaplanowano aukcję koni „Pride of Poland”, a następnego dnia aukcję „Summer Arabian Horse Sail”.

Organizatorem imprezy jest Polski Klub Wyścigów Konnych.

Stadnina Koni Janów Podlaski stawia na araby

W tym roku największą atrakcją wydarzenia w Stadninie Koni Janów Podlaski ma być pokaz koni arabów, które rywalizować będą o tytuły czempionów.

Aukcja w tym roku jest troszeczkę dodatkiem. Te ograniczenia, które wynikają z pandemii na całym świecie, one spowodują, że ona będzie na pewno inna niż wszystkie poprzednie. Jest możliwość licytowania przez telefon, zrobiliśmy wiele uproszczeń dla ajentów, natomiast ograniczenie możliwości przyjazdu kupujących wpłynie na wynik tej aukcji

– powiedział Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

Rekordowa ilość koni w Janowie Podlaskim!

Zdaniem prezesa Chalimoniuka na czempionatowe pokazy zapisano rekordową liczbę 150 koni, 40 właścicieli. Jak poinformował, aż 61 koni zgłosiły państwowe stadniny, a 98 – prywatni właściciele.

To jest bardzo istotny element, ponieważ zwykle 75-80 proc. to były konie z państwowych stadnin

– dodał Chalimoniuk.

Wśród zgłoszonych koni jest aż 65 klaczy najmłodszych, w wieku 1-3 lata, co zdaniem prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych świadczy o rozwoju hodowli.

Ardanowski zadowolony z Janowa

Na aktywny udział prywatnych właścicieli koni uwagę zwrócił minister rolnictwa.

Sensem jest rozwój zainteresowania końmi w sferze prywatnej. Tym stadninom prywatnym towarzyszą szkółki jeździeckie, hipoterapia, rajdy, wykorzystywanie turystyczne, sportowe, to wszystko co nakręca rozwój hodowli, którą interesuje się bardzo wiele osób

- stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas zeszłorocznej aukcji „Pride of Poland” wszystkie konie, które zostały na niej wylicytowane zostały odebrane, a wpływy wyniosły ponad 1,7 mln euro.

Stadnina Koni Janów Podlaski istnieje od 1817 i jest najstarszą państwową stadniną koni arabskich z siedzibą w Wygodzie.