O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-12-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Spis zwierząt jest corocznym obowiązkiem. Nie przegap terminu

Spis zwierząt

Spis zwierząt jest obowiązkowy. Każdy kto posiada owce, kozy i świnie musi dokonać ich spisu najpóźniej do 31 grudnia.

W celu zastosowania ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. dotyczącej systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, każdy właściciel owcy, kozy lub świni powinien to zrobić co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż do 31 grudnia. w siedzibie stada.

Spis zwierząt obowiązkowy

Informacja o liczbie zwierząt jest wpisywana do ewidencji stada danego gatunku. W przypadku trzody chlewnej dane te należy dodatkowo przekazać kierownikowi biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie później niż 7 dni od daty sporządzenia. Do sporządzenia listy zaleca się skorzystanie z aplikacji Portal IRZplus i przesłanie jej do Agencji w formie elektronicznej.

W wyjątkowych przypadkach wykaz można złożyć w formie papierowejSpis zwierząt 13 we właściwym urzędzie pod adresem wskazanym w rejestrze producenta lub pocztą. Formularze dostępne są w starostwach powiatowych oraz na stronie ARiMR w zakładce: „Formularze identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich”.

Spis zwierząt dotyczy owiec, kóz i świń

Obowiązkowy spis zwierząt obejmy owce, kozy oraz świnie. Owce, kozy i świnie spisuje się raz na dwanaście miesięcy (nie później niż 31 grudnia). W przypadku owiec i kóz ustaloną liczbę zwierząt umieszcza się w księdze rejestracji stada danego gatunku. Z kolei liczbę świń umieszcza się w księdze rejestracji stada oraz przekazuje kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia sporządzenia spisu. Spis świń może odbyć się drogą elektronicznej za pośrednictwem aplikacji Portal IRZplus. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa szczególnie rekomenduje taki sposób składania spisu.

Jednak w wyjątkowych sytuacjach spis zwierząt można złożyć w formie papierowej w biurze powiatowym właściwym dla adresu wskazanego w ewidencji producentów lub przekazać pocztą. Formularze papierowe dostępne są w biurach powiatowych, a wersja do samodzielnego wydruku dostępna jest w Dokumentach dotyczących Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

Czytaj również: Spis zwierząt to coroczny obowiązek. Nie przegap tego terminu

Źródło: KRIR.pl /fot.pixaba

swiatrolnika.info 2023